Beşinci Mevsim

Yazar Hakkında: Semra AYDIN

Yaşam Manifestosu I

Yaşamak en büyük manifestoydu, ölüm coğrafyasında. … Gün kızıllığının atlas gökyüzünü allı...
Devamını Oku

Bir gün gelir, öyle bir şeyle karşılaşır ki insan hevesiyle nefesinin tam orta yerine oturur sadece adını bildiği o duygu. Alnında suyu yıllarca kesilmeyecek bir ırmak akmaya başlar, umut ve sevgi yatağından. Dört mevsimden damıtılmış beşinci mevsim yaşanır, içindeki sarmaşık yosun tutmaya başlamış gövdesini serbest bırakmaya başlar.

Göz bebeğinden bir ağrıyla gelir. Hem de öyle bir ağrır ki nerede durduğunu bilemez, ne ara gelip kirpiğine konduğunu anlayamazsın. Kirpiklerine damlayan çöl yağmurları olur. Korkun, kaygın, umudun, umutsuzluğun, mutluluğun, korkaklığın, ürkekliğin, cesaretin olur. Parmaklarını kalbine geçirdiğin kafesin, nefsine prangan, gökyüzüne bulutun olur. Annenin çeyiz sandığının üzerine örttüğü kolalı danteller gibi özenle işlenmiş ilmekler olur, geçmişi bugüne bugünü geleceğe bağlayan.

Öyle bir gelir ki, ilk kalp atışını duyduğun an ile nefesini hissettiğinde yüzünde beliren gülümseme oluverir. Büyütemediğin çocukluğunla, yetişemediğin heveslerinle gelir. Bütün genç kızların pembe hayalleriyle bakar gözlerinin içine. İşte o an, ay ışığı olur gözbebeklerin, gökkuşağı dolar kaburgalarının içine ve yollara inci gibi döktüğün yaşların olur. Fincanın dibinde soğutup içemediğin kahven, yarım kalmış sohbetlerin, gidemediğin uzaklıkların, vazgeçtiğin heveslerin, kapıya astığın gezmelerin olur. İç çekişlerin, ah edişlerin, sızın yazın gölgen olur. Canından öte olur. Elin yüreğinde geçirdiğin saatlerin, avuçlarına kondurduğun duan olur.

Evlat olur, anne olur, sevgilin ve sevdiğin olur.

Yitirdiğimizi zannettiğimiz gerçekliklerimiz annelimize ve evlatlarına…

Bu içeriğin etiketleri
, , ,
Yazar Hakkında: Semra AYDIN

Yaşam Manifestosu I

Yaşamak en büyük manifestoydu, ölüm coğrafyasında. … Gün kızıllığının atlas gökyüzünü allı...
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir