Dünya Lekesi

Yazar Hakkında: Pencere Dergi Arşiv

Sessizliğin İçindeki Çığlık

Hafta sonu yasaklarının tek güzel yanı olan alış veriş izninde, marketten aldığım...
Devamını Oku

Bir mevsimin kıyısına tutunan kurak ovalara yağmurlar yağar. Kar sesi ıslık sesine karışır ve özündeki ürkek çocuğa ulaşır. Serçe parmağından kavrarken isminin baş harfini suretsiz odalara yolculuklar başlar ve elma şekerinden damlayan hayatın tadı dudağının kıyısında birikir. Başın yukarıda gökyüzünün atlas yorganını izlerken, başına gelenlerle aklından geçenlerin masalı birbirine karışır.

Aynalardan insanlar geçer ve insanlar aynalardan süzülür. Süzüldükçe dudaklarından trenler geçer. Gözlerinde bir an olsun duraklayan trenlerden yorgun yolcular iner.  Yolcular arasında elinde misketleriyle gövdesi ihlal edilmiş bir yetim, ıslah evlerinde uçmayı bilmeden kanatlanmaya çalışan isimsiz gövdelere çarpa çarpa yorulur. Hangi durak, hangi peron bilmeden iniverir kuşetli pulmanından ve mazi gizlenecek bir yer bulamaz kendine. Tutup yakasından indiriverir zaman yolcusunu.

Bahçendeki menekşeleri sularken, bir çocuğun bir çiçeği uyandırmaya yeten nefesi tıkanıp öksürüklere boğulur metropollerde. Daha dün başucundaki fesleğenler türkü söylerken bugün inci dokuyan mercanlar yosunlarla kaplanır. Kuyudan kuyuya yollar açılır, mevsimler yönünü şaşırır. Her kıştan sonra bahar, her baharı kovalayan bir kış gelmeyiverir.

Adında gül, adında ekmek, adında serçe geçen çocuklar doldurmaz köşe başlarını. Gönüllü mağluplar durur köşe başlarında. Havı dökülmüş yüzlerine insan suretleri yamanır. Bu yamalardan soğuk havalarda hayal kırıklıkları damlar.  Bütün kadınlar birbirine benzer yamalarıyla ve bütün erkeklerin göğüs kafeslerindeki sökükler aynı iplikle dikilir. Keder alışverişi tutkunları doldururken metropolleri, yüzünü değiştiren hayatlar, polislerin sevmediği genç adamlar, berrak bir gökyüzünde çocuklar gibi savaşan militan ruhlar üstüne yıldızlar serili bir yorganı çekiverir üzerine.

Başın yukarda, gözkapaklarından damlayan inci tanelerini silerken karlar kışlara kışlar ıslık sesine karışır. Dünyanın uykusu sabahlarına, sabahları aynalardaki yorgun gözlere karışır.

Sahi, insanlar neden göz hizasına asar aynaları? Kalbindeki dünya lekesini göremesin diye mi gözleri?

Yazar Hakkında: Pencere Dergi Arşiv

Sessizliğin İçindeki Çığlık

Hafta sonu yasaklarının tek güzel yanı olan alış veriş izninde, marketten aldığım...
Devamını Oku

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir