Örüntü

Yazar Hakkında: Semra AYDIN

Yaşam Manifestosu I

Yaşamak en büyük manifestoydu, ölüm coğrafyasında. … Gün kızıllığının atlas gökyüzünü allı...
Devamını Oku

İnsan hayatı boyunca kaç kere gider? Kaç kere terk eder? Bir evi, bir kenti, bir ülkeyi veya bir insanı kaç kere ardında bırakır? Kaç kez dahil olur bu örüntüye? Ben saymadım. Daha önce gitmeyi aklımdan dahi geçirmemişken bir gün uyandım  ve “Gidiyorum” dedim. Neyden kimden gittiğimi bilmeden gitmenin çok önceden başladığını bilerek yürüdüm.

Boğazımda kalan her heveste biraz daha gitmiştim aslında. Yaptığım tek şey ipi salınmış bir uçurtma olmaktı. Sana şiir okuduğumda, gözlerin elindeki ekrana dalıp gitmişken gitmeye başlamıştım, ellerimi avuçlarının içine koyduğumda “parmakların çatlamış” dediğinde ayrılmıştım sokağından, gözlerime bakıp gözlerimi göremediğinde gitmiştim. Her gün bir sıra daha dikenli tel çekerken aramıza kıtalar aşmıştım. Şimdiyse, yaptığım bunu dile getirmekti sadece.
İpi kopmuş boncuklar gibi yollara döktüğüm gözlerimi yanıma alıp, ayağıma batan cam kırıklarını ceplerime doldurup uzaklaştım. Soğuk ve puslu havalarda giydiğim postallarımı bu kez bir bahar günü ayağıma geçirip ağır ağır yürüdüm. Öyle gizli gizli, sessiz sedasız da yapmadım üstelik. Anlı şanlı ayrıldım senin atlas yüzünden, coğrafyandan, dağlarından, denizlerinden. Nicedir çekmecede duran hüznün armasını yakama iliştirip, üzerindeki tozlara üfledim. Baktığımda sevdiğin gözlerimi görmeyeyim diye bütün aynaları çantama doldurup gövdemi gölgemin peşinde sürükleyerek adımladım yolları. Ayak izlerimi silmek, döndüğümde yolunu bulamamak için, rüzgara toza dumana karışan iklimler seçtim yaşamak için…

Mutlu olmak için gittim. Mutlu kalmak için, adına  “yaşama sevinci ” dediğim sihirli değneğimi koruyabilmek için yol aldım. Kağıttan gemilerimi yeniden yürütebilmek, kalbimin raflarına rengarenk reçeller dizmek için… Çünkü özlemek, sevginin olduğu her yerde yeşerebilir, işte bu yüzden başka baharlarda başka ormanlar yeşertmek için, biriktirdiğim yağmur sularını büyüteceğim çiçeklerin diplerinde dökmek hevesiyle koştum. Rengarenk kalbimi çiçekli perdeler arkasında saklamak için değil, çiçekli şiirler yazmak için ve yeşerttiğim çiçeklerle yeniden nefes almak için adımladım coğrafyamı. Başka baharlar başka topraklara, başka iklimlere yeniden hayat versin diye. Hem ne diyordu Odysseus “ Geyik akarsuları özlediğinde, hem geyik hem sudur akan.”

Yazar Hakkında: Semra AYDIN

Yaşam Manifestosu I

Yaşamak en büyük manifestoydu, ölüm coğrafyasında. … Gün kızıllığının atlas gökyüzünü allı...
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir