Yaşam Manifestosu I

Yazar Hakkında: Semra AYDIN

Yaşam Manifestosu I

Yaşamak en büyük manifestoydu, ölüm coğrafyasında. … Gün kızıllığının atlas gökyüzünü allı...
Devamını Oku

Yaşamak en büyük manifestoydu, ölüm coğrafyasında.

Gün kızıllığının atlas gökyüzünü allı morlu çarşaflara çevirdiği, esen yelin dalında kurumuş lavanta kokularını alıp getirdiği, pencere pervazlarına tozların biriktiği, sokak lambalarının kuşlara yuva olduğu bir coğrafyaydı. Zamanın balkonlardan çamaşır telleri gibi süzüldüğü, iyot kokusunun dalga köpüğüne karıştığı, sessiz kalabalıkların gittikçe artan gürültüsünün şehri kucakladığı bir dünyaydı. Ağaçlar, odalar, göz kapakları örseli bir geçmişi anlatıyordu. Kumsaldaki şemsiyeler ile insanlar arasındaki fark gittikçe azalıyor, geçmiş zaman anılarının peşine düşenler bugünden siliniyor yarından uzaklaşıyordu.

Kendi gerçeğini ancak kendi sesiyle işitemeyecek kadar suskundu insanlar. Bu ağız dil vermez coğrafyadaki tek ses pencerenin yanında duran evlerin duvarlarına gülümseyen fotoğraflardı. Fotoğraflar bedene bürünmüş ruhların ayak izlerini taşıyan mutluluğun fırça darbeleriydi sanki.  Tüm fırça darbeleri yaşamla yoğrulmuş tutkuyla karıştırılmış bir çabadan doğuyordu. Bu çaba ki hüzün ile mutluluğun sessiz senfonisinin sahnede selam duruşu…

Hüznüne sahip çıkamayan çehre, mutluluğu nasıl kondurabilir ki coğrafyasının en güzel yerine, öznel tarihin atlası olan insan suretlerine?  Bugünümüzü dillendiren, yaşarken istemeye istemeye suretimize yerleşen ve durdukça kıymetlenen yaşantı parçacıkları, ana vatanımızın tortuları… Geçip giden zamanın kaydını tutan, dönüp dönüp bize gösteren ayna… Yaşadım ve yaşıyorum diyen dili bağlı çığırtkan… Alın kırışıklığında saklanan dünyanın ve yaşamın tortuları değil midir iki dudağımızın burcunda duran ince çizgiler? Nazım’ın sözlerindeki gibi “Yaşadım diyebilmek için…” bu çizgilerden daha dürüst bir şahit bulabilir miyiz ve gülüşü hüzünle ağarmış bir bilgelikten öte simyacı var mıdır ölüm coğrafyasında?

Bu içeriğin etiketleri
, , , , , ,
Yazar Hakkında: Semra AYDIN

Yaşam Manifestosu I

Yaşamak en büyük manifestoydu, ölüm coğrafyasında. … Gün kızıllığının atlas gökyüzünü allı...
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir