Dijital İzolasyon

Yazar Hakkında: Mustafa AYDIN

Dijital İzolasyon

Son zamanlarda adından sıkça söz ettiğimiz “sosyal mesafe” ve “sosyal izolasyon”… Sağlığımızı...
Devamını Oku

Son zamanlarda adından sıkça söz ettiğimiz “sosyal mesafe” ve “sosyal izolasyon”… Sağlığımızı tehdit eden virüsün yayılımını engellemek için çekildiğimiz temiz evlerimizde kendimizi, ailemizi sevdiklerimizi düşünme ve dinleme imkânı veren eşsiz zaman…

Sosyalliğini kaybeden insanlara sanki Tanrı tarafından sunulan açık bir çek. Her daim bağlantıda olmanızı isteyen bir çağda içine kapandığınız evlerde kendi iç dünyanıza yönelerek hayat kargaşasında unuttuğunuz, aklınıza dahi gelmeyen hangi yeteneğinizi hangi değerli yönünüzü hatırladınız?

Blasie Pascal 17. Yüzyıl sonlarında “İnsanlığın tüm sorunları, insanların bir odada sessizce tek başına oturamamasından kaynaklanıyor” diye yazmıştı. Her şeyden önce, yalnız kalmaktan daima endişe eden biz insanların bu sözü yerine getirebilmesi bu zamanda ne kadar da zor.

Her nerede olursak olalım, cebimizde taşıdığımız o küçük cihazla daima iç dünyamızdan uzakta farklı sosyal ilişkiler içindeyiz. Kopamadığımız, vazgeçemediğimiz sosyal platformların içerisinde gerçek bir varlığımızın olduğunu düşünerek verimli ve üretken geçireceğimiz kaç saat, gün ve yılımızı fark etmeden kaybettik? Dikkatinizi kaybettirmek, düşünmenizi engellemek için çok sıkı çalışan bir dikkat endüstrisinin hiç farkına vardınız mı? Bu ekibin amacı, uygulamaları kullanıcı davranışlarına göre geliştirilerek daha fazla ekran başında zaman geçirmenizi sağlamak.

Arkasında muhteşem bir titizlikle kurgulanarak yazılmış olan algoritmaların ürettiği veriler, uygulamayı kullanırken, bir gönderiyi beğenirken ya da hoşunuza giden bir sayfayı takip etmeye başladığınızda çoktan dikkat endüstrisine yeni fikirler ve milyon dolarlar kazandırmanın yolunu açıyor. Uygulamaları kullanırken düşünmenize imkân verilmediği gibi belki saatlerce sadece uygulanması gerekenleri yapmak zorunda bırakılıyorsunuz. Youtube da bir video izlerken henüz tamamlanmadan arkasından izleyebileceğiniz farklı bir video önerisi ile karşılaşıyor ve yarattığı merakla kaç yarım video izlediğinizin farkında olmuyorsunuz, dikkat endüstrisi kazanmaya devam ederken bizler düşünmemiş ve üretememiş olmanın yorgunluğunda kaybettiğimiz zamanın farkına varamıyoruz.

Elbette ki teknoloji çağında büyük bir pazar payına sahip olan bu uygulama ve platformlarda ticari faaliyette bulunuyor olabilirsiniz bu durum bahsetmiş olduğum durumun aksine işiniz ile ilgili bir üretkenlik kazanmanıza ve farklılık yaratmanıza olanak sağlayacaktır.

Temizliğinize fazlasıyla itina gösterdiğiniz bu günlerde dijital bir temizlikte yaparak bu zor günlerden en büyük faydayı kazanıp, daha çok düşünen ve sosyal ilişkileri kuvvetlenmiş insanlar olarak normal hayatın akışına kazandığınız zaferle devam edebilirsiniz. Bu değişim adımını bir arınma kabul ederek kullanmadığınızda hangi uygulamalara daha az gereksinim duyduğunuzu belirleyebilir ve onlardan uzaklaşarak düşünme alanınızı genişletebilirsiniz. Bilim insanın doğası gereği çoklu ekranlarda çalışmadığını birçok kez ispat etmiştir.

İç sesinizi ve arkadaş listenizde yer alan bir arkadaşınızın sesini duymanın ruhunuza ne kadar iyi geldiğini keşfettiğinizde dikkat endüstrisine farkındalıklarınızla nasıl hayır diyebileceğinizi göreceksiniz.

Arınmış bir zihnin odaklanma sürecine olan olumlu katkısı ile değişiminizi hayatınızda daima bir ışık olarak kullanabilirsiniz.

Yazar Hakkında: Mustafa AYDIN

Dijital İzolasyon

Son zamanlarda adından sıkça söz ettiğimiz “sosyal mesafe” ve “sosyal izolasyon”… Sağlığımızı...
Devamını Oku

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir