Hurma Fidanı*

Yazar Hakkında: İhsan KUTLU

Rücû

Hep aradığımız, olmadığında ne yapacağımızı bilemediğimiz şeydir anlam. Anlamı bulduğumuzda ise yetinmeyiz...
Devamını Oku

‘Biriniz, elinde bir hurma fidanı varken kıyametin kopacağını anlasa bile onu diksin’

Genellikle orman haftalarında, “ağacı sev, yeşili koru” tabelaları yanında görebileceğimiz bir hadis. Esasen bu bağlamda belki de tam da anlatmak istediği şeyi çok net şekilde ifade etmiş bir hadis. Ancak bir başka taraftan başka bir okumayla bu metinden farklı bir anlam daha çıkarmayı deneyeceğiz.

Hurma fidanı, kıyamet ve onu dikme eylemi…

Bir hurma fidanı dikildikten ortalama kaç sene sonra meyveye duruyor bilmiyorum ama ortalama olarak bir fidan 3-5 seneden evvel doğru düzgün meyve vermez. Söz konusu hurma fidanını da bu açıdan ele aldığımızda dikildiği andan itibaren yaklaşık beş sene sonra meyve verecek olsa; hatta bunu bile bırakın kıyametin kopacağının anlaşılmış olması bile onun öleceğinin yani bir fayda, bir görev yerine getiremeyeceğinin mesajını bize vermekte. Ancak Hazreti Peygamber (sas) bu durumdayken bile bize bu fidanın dikilmesini tavsiye buyuruyorsa bunu başka şekilde de değerlendirebiliriz.

Ey insan yapacağın iş; tam o anda faydalı bir işse onun geleceği hakkında endişe etme. Sen üzerine düşeni yap ve onu dik. “Aman canım; yapacağım da ne olacak sanki. Zaten bir şey çıkmayacak ki bundan. Zaten meyve vermeyecek ki. Zaten ondan faydalanamayacağım ki.” İşte tam da bu söylemlerin karşısında duruyor. Sen yap ve teslim et. Onu değerlendirecek olan, onu toprakla bütünleştirip meyveye durduracak olan sen değilsin. Onun zamanı için endişen yersiz.

Arap coğrafyası için hurmanın ne denli önemli olduğunun farkında olarak hurma yetiştirme işinin normalde önemli ve zaruri bir iş olması dikkatlerden kaçmamalıdır. Yani önemli işlerle uğraş ve önemli olan işini sonu olmayacağını bilsen bile sen yap. Çünkü sen yapmakla yükümlüsün. Vazgeçmek senin yapacağın en son şey olmalı.

 

*Bu metin, bir yorumlama denemesinden ibarettir.

Bu içeriğin etiketleri
, ,
Yazar Hakkında: İhsan KUTLU

Rücû

Hep aradığımız, olmadığında ne yapacağımızı bilemediğimiz şeydir anlam. Anlamı bulduğumuzda ise yetinmeyiz...
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir