Mümkün Değil

Yazar Hakkında: İhsan KUTLU

Ev Sahibi İle Misafir

Bugün size bir ev sahibi ile misafirin hikâyesini anlatacağım. Evin neresi; misafirin...
Devamını Oku
Mümkün?

“İşte şimdi ödeştik” dedi. Ama bilmiyordu ki mütekabiliyet mümkün değil. Olan bir kere olur. Bir anlık olur. Bir şeyin tekrarı olmaz. Tekrarı olsa da aynısı olmaz. Zaman değişir. Mekan değişir. Her şey akar ve her şey değişir. (Bir tutam Herakleitos.)

***

Ödeşince izler silinmez. Dolayısıyla ödeşilmiş de olunmaz. Mesele para ya da bir başka meta değil. Ki onlar da bile tam ödeşmek soru işaretidir. A, A’ya bile eşit değilken; A’nın yerine B hiç olacak iş mi?

***

Neyse ki unutkan varlıklarız. Yani hatırlayamıyoruz. Bildiklerimizi zihnin ve en önemlisi kalbin derinliklerinden neyse ki tümüyle geriye çağıramıyoruz.

Bir deneyelim isterseniz. Pek hoş bir tecrübe olmayabilir bu söyleyeceklerim. Ama bakalım nasıl oluyormuş ödeşmeler? Küçük bir çocukken elinizden alınan oyuncak, yüzünüze vurulan bir şamar, ilkokul öğretmeninizin tüm sınıfın ortasında sizi rezil etmiş olması, beslediğiniz küçük kuşun ellerinizin arasından kaçıp gitmesi, ortaokulda sınıf arkadaşlarınızın sizi tartaklaması, lisede bir türlü karar alamayışlarınız, üniversitede hocanın düşünceniz yüzünden sizi rencide etmesi, anne-babanızın tam en güveneceğiniz anda size arkasını dönmesi… Liste uzar. Söyleyin bakalım hangisiyle nasıl ödeşirsiniz? İlkokul öğretmeninizin yakasına mı yapışacaksınız? Ortaokuldaki sınıf arkadaşlarınızı mı bulup hesap soracaksınız? …

Ödeşmek yoktur. İzler vardır ve ödeşmek yoktur! İzleriniz hakkında farkındalık sahibiyseniz bu bir avantaj olabilir. Kendi hassas bölgelerinizi iyi tanıyorsanız oradan gol yememek için daha temkinli olursunuz. Kalbinizdeki izleri takip edip oradan yola çıkarak zaaflarınızı keşfedebilirsiniz. İzi olmayan kalp neredeyse yoktur. Kalbin özelliğidir belki de bu. İzler taşımak. İzlere açık olmak.

***

Babasına duyabileceği en ağır cümleyi sarf etmiş, kapıyı vurup dışarı çıkmıştı. “İşte şimdi ödeştik” dedi içinden de. Ama bilmiyordu ki kalbinde yeni bir iz belirivermişti. Ve bu iz ömrünün ahirinde kalbini son kez incitecekti.

Bu içeriğin etiketleri
,
Yazar Hakkında: İhsan KUTLU

Ev Sahibi İle Misafir

Bugün size bir ev sahibi ile misafirin hikâyesini anlatacağım. Evin neresi; misafirin...
Devamını Oku