Uçurtmaları Vursunlar

Yazar Hakkında: Fatmanur ALSANCAK

Payla-şınız ya da Gidiniz

Gerçek bir devrimci mi görmek istiyorsun? İşte, bu da gerçek bir devrimcidir:...
Devamını Oku

“Bir uçurtma olmak ister miydin?” sorusuna alacağı cevabı biliyordu.

“Hayır.”

Görünürde olabildiğince gökyüzüne yakın uçup mavilere dokunabiliyorken, reelde bir ip ile kontrol altında olmak bu düşüncenin nedeniydi. Uçurtmalar aldatıcıdır.

Biz, aciz insanlar, sürekli etkileşim halindeyken ayaklarımıza bağlı olan zincirleri unutarak beylik laflar ederiz. İlk zincir, tıpkı uçurtmanın sahibi gibi, kavram yüklü düşüncelere edilen itaatlerdir. Sahip olduğumuz düşüncelerin birçoğu bilgiye dayalı yorumlardır. Tıpkı kendi ellerimizle ürettiğimiz uçurtmalar gibi. Bunu Foucault şöyle özetler: Kanaatler birer hapishanedir. Her türlü kanaatten kurtulma kabiliyeti metanete özgüdür. Bizler, sınırlı düşünebilen varlıklar olarak, düşüncelerin esiri olup artık kurduğumuz bir barınak içinde kendimizi konumlandırırız. Tıpkı uçurtmaya bağlayacağımız ipin uzunluğunu ayarlamak gibi. Peki sonra ne olur?

Kontrol altına almak istediğimiz konumumuzla bir ömür geçirmekteyiz. Biz demekte sakınca görmemeli, zira bunun küçük yansımalarından ibaretiz. Uçurtmalarla, hapishaneler eş anlamlıdır. Düşüncelerimizdeki kalıp yargıların, bizi o küçük zihni dünyaya hapsedişine benzer. Bu düşüncelerin oluşturduğu bir yığın uçurtma ile kaplı bir gökyüzü tahayyül edebilir misiniz? Önyargının da bu uçurtmaları kontrol eden birinin elindeki ipler olduğunu düşünürsek, bir uçurtmanın göründüğü gibi özgür olduğunu söyleyemeyeceğimiz gibi, önyargıya mensup düşüncelerin de özgürlükten yoksun olduğunu söyleyebiliriz.

Neden özgürce gökyüzüne bakamıyor, alabildiğine uzaklara gidemiyor, köle gibi yaşayıp ille de sınırlarımızı daraltıyoruz? Erich Fromm, Özgürlükten Kaçış’ta bunu toplumsal anlamda ele alır. Biz, bireysel olarak bakınca önyargı ile beslenmiş düşüncelerden kurtulma yollarına bakmalıyız. Nihayetinde özgürlüğün yolu görünecektir.

Kuş olmak varken uçurtma olmayı tercih edenler! Uçurtmaların iplerinden kurtulup, süzülmeye başladığımızda birçok renk bedenimizde değil zihnimizde daha hakiki siluetiyle canlanacaktır.

“Uçurtmaları vursunlar ama kuşlar uçsun.”

Yazar Hakkında: Fatmanur ALSANCAK

Payla-şınız ya da Gidiniz

Gerçek bir devrimci mi görmek istiyorsun? İşte, bu da gerçek bir devrimcidir:...
Devamını Oku