Asansör – Pranga – Törpü

Yazar Hakkında: İhsan KUTLU

Kalem

Kalem denildiğinde aklınıza ilk gelen ve zihninizde canlanan nesne basit bir kurşun...
Devamını Oku

Bir Asansör Olarak Eğitim

Eğitim günümüz toplumlarında dikey hareketlilik için neredeyse olmazsa olmazlardan biri. Farklı araçlarla dikey hareketlilik örnekleri olsa da eğitimle herkes kendini toplumsal tabakalaşmada görece daha üst katmanlara yerleştirebilir. Yani eğitim yoluyla kişiler toplumda daha üst seviyelerde konumlanabilirler. Bu her zaman böyle olur diye bir şey yok tabii ki. Her eğitim düzeyi yüksek kişi toplumun üst kısımlarında yer almadığı gibi; her eğitimsiz kişi de toplumun alt kısımlarında yer almaz. (“Toplumun altı-üstü nedir?” sorusu toplumsal tabakalaşma konusunu irdelemeyi gerektirir.)

Alttakiler ve üsttekiler ayrımı için iyi bir araçtır eğitim. Eğitimliler ve eğitimsizler. Ama eğitimliler eğitildiklerinde kendilerini eğitimsizlerden üstün görüyorsa aldıkları bu eğitimi nerelerine almaktadırlar diye bir soru da uyandırmıyor değil. Dolu başağın dik durması nasıl mümkün hale gelmiştir?

Kendilerini bir biçimde yukarı yönlü eğitim asansörüne atmayı başarabilmiş insanlar asansör yükseldikçe kendi insanlıklarının da yükseldiğini zanneder. Fakat unutmamalı ki her geçilen kat kendi insanlığından uzaklaşmanın bir basamağı olma ihtimalini taşır.

***

Zihnin Prangası Olarak Eğitim

Klişe bir ifade: “Eğitim şart”. Ama gerçekten öyle mi?

Eğitimin insanı geliştirdiği kanaatinin aksine eğitim ve okuma yoluyla insan çoğu zaman kısıtlanmaktadır. Bu fikir elbette bu yazıdan daha önce dile getirilmiş fakat önemli değil.

Eğitim belli bir metot kazandırır. Daha sonra bu metodu terk etmemeni bekler. Metot senden öncekilerin kazanımlarıdır. Sen bu kazanımlar üzerine yeni bir şey söyleyebilirsen söylersin. Ancak bu her zaman pek mümkün değildir. Çünkü eskilerin metotları kalıplaşmış ve derin temeller üzerine kurulmuştur. Senin o metotlar dışına çıkabilmen için onları tüketmiş olman beklenir. Bu da çok kolay değildir. Zamanla çaresizliğini öğrenip yeni gelenlere kendi metodunu dayatmaya başlarsın sen de.

“Eğitim şart” mı? Bir kez daha düşünün. Tabii eğer hâlâ DÜŞÜNME ile aranızda bir uçurum yoksa. Ya da bir başka ifade ile eğitim asansörü sizi o kadar yukarıya taşımadıysa.

***

Bir Törpü Olarak Eğitim

Eğitim bir yontma aracıdır. Zihinler eğitimle yontulur. Törpülenir. Şekillendirilir. Dolayısıyla üst düzey eğitim daha üst düzey yontma sağlar.

***

Sonuç Yerine

Övülen şey cehalet değildir bu yazıda. Buzağı falan aramasın kimse ortalıkta. Faydasız ilim diye bir şey varsa (ki var) ondan kaçma teşebbüsüdür sadece buradaki.

Eğitimle sorgulama yeteneğimiz körelir. Bilgi körelticidir yenisine ihtiyaç uyandırmıyorsa. Okuma yazma bilmeyen küçük çocuklar kadar kim neyi sorguluyor ki bugün yetişkinlerin dünyasında. Kandırmayalım kendimizi.

Bu içeriğin etiketleri
, , , ,
Yazar Hakkında: İhsan KUTLU

Kalem

Kalem denildiğinde aklınıza ilk gelen ve zihninizde canlanan nesne basit bir kurşun...
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir