Hayat Metni

Yazar Hakkında: İhsan KUTLU

Belirsizlik ve Sıfır Noktası

Belirsizlik üzerine konuşmak oldukça güç. Herkes sıfır noktasını arıyor. “Buldum”, diyen kahramanca...
Devamını Oku

Mustafa Aydın

Hayat hikâyenizi yazmanızı istesem en çok hangi kelimeleri kullanırsınız?

Kuvvetle muhtemel özne olarak “ben”, yüklem olarak birinci tekil şahıs kullanırsınız. Ama kendi hikâyenizi yazarken kendi dışınızdaki olaylardan veya kişilerden de bahsedersiniz. Bu durumlarda kullanacağınız özne ve yüklem haliyle değişecektir. (Fanus içinde, yalıtılmış bir hayat yaşamıyor olduğunuzu varsayarsak.) Fakat burada üzerinde durmak istediğim şey sizin kendi hikâyenizi anlatıyorken hangi kelimeleri seçtiğinizle ilgilidir. Seni anlatan kelime(ler) hangisi?

Kullanılan kelimeler elbette özne ve yüklemlerden ibaret değildir. Cümlenin pek çok öğesi olmasına rağmen edatlar belki de kuracağınız cümlelerin en önemli parçaları olacaktır. Bunlardan ikisi; “-e rağmen”, “sayesinde”.

Kendi durumunuzu hangi edatla ifade ediyorsunuz? Örnek vermek gerekirse öğrencilik döneminizi anlatırken şöyle bir ifade mi kullanırsınız: “Okuldaki hocalara rağmen mezun oldum.” ya da “Sınıf arkadaşlarım sayesinde dersleri geçiyordum.”? Bu ifadelerin tam tersi de olabilir: hocalar sayesinde veya arkadaşlarıma rağmen…

Mesele aslında bir yorumlama meselesidir. Olanları aktarırken kullandığınız kelimeler o olayın-kişinin sizdeki örtük bir yorumunu taşır.

Bıraktığı gerçek etkiyi bu kelimelerde görmek mümkündür.

Şimdi dönüp bakın geriye en kritik yerlerde hangi kelimeler var?

Yazar Hakkında: İhsan KUTLU

Belirsizlik ve Sıfır Noktası

Belirsizlik üzerine konuşmak oldukça güç. Herkes sıfır noktasını arıyor. “Buldum”, diyen kahramanca...
Devamını Oku