Manzara

Yazar Hakkında: İhsan KUTLU

Ev Sahibi İle Misafir

Bugün size bir ev sahibi ile misafirin hikâyesini anlatacağım. Evin neresi; misafirin...
Devamını Oku

Sizin oradan nasıl görünüyor? Ben çok aşağıdayım. Aşağıların aşağısında. En aşağı olarak nitelendirebileceğiniz neresi varsa oradayım. Aşağıda olduğum için manzaram yok. O kadar aşağıdayım ki sizin olduğunuz yerlere gelmek benim için imkansız görünüyor.

Düzlemsel olarak aynı zeminde olmamız sizi şaşırtmasın. Aynı zeminde olmak bizi eşitlemiyor. Ben hep aşağıda olacağım. Fiziksel olarak eşitlik ruhsal ve manevi eşitliği sağlamıyor. Ruhum kendimle baş başa kaldığında bana söylüyor gerçeği zaten. Aşağılık birisin diyor.

En büyük kaşif benim. En büyük keşifleri ben yaptım. Kendimi keşfettim. Bu bile benim ne kadar büyük olduğumu gösteriyor. Yoksa siz hala benim büyüklüğümü göremediniz mi? En mütevazı olanınız; ben. En iyi olanınız yine ben. Ben olmasam bu işler yürümez. Ben olmasam bu dünya dönmez. Ben olmasam…

(“Ben” kelimesi cümle içinde neden küçük harfle yazılıyor ki. En nihayetinde BENİM BEN.)

***

Çağımızın çocukluk çağı olduğu söyleniyordu da  inanmıyordum. Ama çocuk benlikliler kırkını geçse de çocuk. Her istediğini yaptıracağını zanneden çocuk. Televizyon kumandası elinde olan çocuk. O güne kadar şımartılmış çocuk. Bir ders almasının vakti gelen çocuk. Büyüdüğünü anlaması gereken çocuk.

***

Dandik sinema filmlerinde dünyanın en güçlü silahını ele geçirmeye çalışan kötü kahramanlardan biriymişim. O filmlerde bile hep yenilen olduğum gibi burada da yenilen ben olacakmışım. Ama bu bile sorun değil benim için. O kadar çok yüzüm var ki. Sayemde iki yüzlülük bile bir erdem.

Bu içeriğin etiketleri
, ,
Yazar Hakkında: İhsan KUTLU

Ev Sahibi İle Misafir

Bugün size bir ev sahibi ile misafirin hikâyesini anlatacağım. Evin neresi; misafirin...
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir