Yanlış Soruya Doğru Cevap

Yazar Hakkında: İhsan KUTLU

Rücû

Hep aradığımız, olmadığında ne yapacağımızı bilemediğimiz şeydir anlam. Anlamı bulduğumuzda ise yetinmeyiz...
Devamını Oku

Doğru cevaplarımız yok. Çünkü doğru sorularımız yok. Bugün bize soru ya da sorun olarak dayatılanların; önümüzde uğraştıklarımızın kaçta kaçı bize ait?

Bize ait olmayan soru(n)larla uğraşıyoruz.
Sorusu bile bize ait değilken cevap aramak da nesi.
Entelektüellerin ve bir diğer kategori olarak akademik personelin oyuncakları olarak ellerindeki ithal sorunların ne kadarı bizim?
Alman düşünürden mülhem; soru en başta yanlış sorulmuşsa verilen cevapların hepsi boşa çıkmaz mı?
En köktenci soruyu sormak için önümüzde engeller var. İlk engelimiz aklımız hem de. Onu aşamıyoruz. Düşünme faaliyeti gerçekleştiriyoruz fakat teknik düşünmekten öteye gidemiyoruz. Aklımızı projelere takmışız. Dünyayı projelerimizle dizayn edeceğimize inanıyoruz. Son 3 4 asırdan beri pozitif bir ivmeyle kıra döke ilerliyoruz. Ama pardon. İlerlemek önemli. Her şey ileri ve tabi ki daha ilerisi için.
Astrofizik gibi çok büyük şeylerle uğraşıp; tüm dehşetiyle üzerine doğru koştuğumuz ölümü unutuyoruz. Bir atomu parça parça ederek küçücük şeylerle uğraşıp; Varlıkta olanı gözden kaçırıyoruz.
Görmediklerimizi yok hükmünde sayıp kendimizi ileri görüşlü sayıyoruz.
Bu yazı ölüm hakkında bir vaaz değildir…
Bu yazı oturup düşünme vaktinin geldiğini söyleyen bir içerik taşımamaktadır. Çünkü yazıda kast edilen anlamıyla Düşünmek iki kere ikinin kaç ettiğini düşünmek gibi bir düşünmek değildir. Fildişi kuleden aahkam kesercesine düşünmek değildir. Gündelik problemlerimiz hakkında düşünmek gibi bir düşünmek de değildir. Ortaya koyduklarıyla endüstriyel faaliyetten öteye gidemeyen akademik bir ürün de değildir.
Düşünmek;
Varlığı ve hiçliği; Varlığı ve yokluğu; düşünmenin özünde ne tür bir şey olduğunu düşünmek; belki de daha esaslı ve köktenci soruyu sorabilmektir.
Yazar Hakkında: İhsan KUTLU

Rücû

Hep aradığımız, olmadığında ne yapacağımızı bilemediğimiz şeydir anlam. Anlamı bulduğumuzda ise yetinmeyiz...
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir