Pencereden Sızan Işık

Yazar Hakkında: Dr. Yavuz Sezer OĞUZHAN

Güzel Şehirler

Şehirler, bağrında barındırdığı insanların kokusunu taşırlar. İnsanlar da yaşadıkları şehirlerin izleri olurlar....
Devamını Oku

“Okumak iyidir” klişesini yapacak değilim. Okumak her zaman iyi değildir çünkü. Bu eylem iyi olsaydı okuyan herkes; düşünen, sorgulayan, sorgulatan ve çözüm üreten kimliğe bürünürdü. Okuduklarınız, içinizde yeni kişileri doğurmuyorsa, fikir odalarınızdan yepyeni pencereler açmıyorsa, o pencerelerden içinde yaşatacağınız yeni “sen”ler bakamıyorsa çok da zahmet çekmemek lazım belki de.

Okumak, basit bir göz yorma eylemi değildir. Harfleri birleştirme, onlardan sözcük ve cümle yapma sıradanlığı hiç değildir.

“Okuma”dan anladığınız metin üzerinde gerçekleştirilen bir eylem ise, bu eksik bir eylemdir; zira size “hayatı ve/veya dünyayı okuma” eylemine itmiyorsa beyhudeliğin tam ortasındasınızdır. İstediğiniz kadar sayfa tüketin, istediğiniz kadar cilt yıpratın pencerelerinizi değiştirmezseniz aynı odada havasız kalmaya mahkumsunuzdur ve sizdeki pencerenin kirli olup olmadığını, soğuk geçirip geçirmediğini anlayamayacaksınızdır.

Penceresiz bir odadan daha iyi değil midir tek pencereyle tek cepheden dışarıya bakmak? Çok da iyi olmasa gerek. Zira var olan tek bir pencerenizden giren ışığın güneş ışığı mı yoksa yansıma mı olduğunu bilemeyecek ve gördüğünüz kaldırım taşlarının, sokak lambalarının hep aynı olduğunu veya olması gerektiğini düşünmekten kendinizi alamayacaksınız.

Öylesine okumak değildir esas olan. Gözleri yormak değildir asıl eylem. Okuduğunu idrak edip, muhasebe, muhakeme ve soru işaretleri üretmektir.

Bugünkü dünyada, bugünkü toplumda, bugünkü coğrafyada sorgulayacağınız çok şeyden dolayı “ayrı” sınıfına tabi olacağınızı unutmayın. Dışlanmak, yabancılaşmak, belki sevilmemek sorgulamanın sonuçlarındandır. Karşı tarafa bağlı olan bu sonuçlardan daha da ötesi ise mutsuzluk ipine kendini bağlamaktır.

Kısacası sorgulamak; mutsuzluğa, bir şey yapamamanın huzursuzluğuna, sığ fikirlerin putlarının yıkılamazlığını bilmeye ve umutsuz dünya vatandaşı olmaya talip olmaktır.

Kitap okumak iyidir; ama kendini geliştirebilmenin, dünyayı anlamanın ve hayatı sorgulamanın sadece gerekli olan bir basamağıdır. O basamak olmazsa diğer eylemlere geçmek imkan dahilinde değildir. Okuyun, her türlü okuyun.

Bu içeriğin etiketleri
, , , , , , ,
Yazar Hakkında: Dr. Yavuz Sezer OĞUZHAN

Güzel Şehirler

Şehirler, bağrında barındırdığı insanların kokusunu taşırlar. İnsanlar da yaşadıkları şehirlerin izleri olurlar....
Devamını Oku

1 Comment

  • Okumak hakkında pek iyi sayılmam aslına bakılırsa hiç iyi değilimdir. Neden bilmiyorum bir türlü sonuna ulaşamıyorum. Çok kitap aldım ama nerdeyse hiçbirini tamamen okuyup bitirmedim. Gerçekten bu küçük problemi nasıl çözerim bilmiyorum.😊🙋

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir