Bardağın Tarafları

Yazar Hakkında: Yavuz Sezer OĞUZHAN

Genel Ahlak Anlayışına Eleştiri

Bir insanın ahlaklı olup olmadığını belirleyen ahlak kurallarının temeli nedir? Kimine göre...
Devamını Oku

Siz, hayata bardağın dolu tarafını görenlerden misiniz, yoksa boş tarafını görenlerden mi? Ben bardağın boş tarafını görenlerden ama dolu olan tarafı da inkâr etmeyenlerdenim.

Kişisel gelişim kitapları, psikologlar vs.. insanlara hep bu bardak örneğini verirler. Bardağın hep dolu tarafını görmek gerektiği telkinine bulunurlar. Doğru mu? Kısmen; fakat eksik. Öncelikle, neden böyle davranılması gerektiği konusunda içi dolu olan bir yaklaşıma pek rastlamadım. Bu tarz yaklaşımın zaten en büyük dayanağı, bardağın boş tarafını görmenin kötümserlikle eş değer tutulmasıdır. Kötümserlik değildir bunun adı. Belki karamsarlık dersiniz ama kötümserlik kesinlikle değil.

Neden boş taraf? Siz, bardağın boş tarafını görmediğiniz müddetçe durumunuzun mükemmel olduğunu düşünecek ve değiştirmek için bir çabanın içinde olmayacaksınız. Çabalamak söz konusu olmayacak; çünkü eksikliği göremeyeceksiniz. Var olan durumdan razı olup daha da gelişmek için fırsat yaratmayacaksınız. Bardağın boş tarafını görenler, hep daha iyisini isterler. Belki beyinleri rahat değildir ama diğer kesime göre daha öndedirler; çünkü devamlı bir gelişim ve değişim söz konusudur.

Peki, bardağın her iki tarafını görenler hangi tutumdalardır? Onlar, bardağın dolu tarafını görüp elindekilerinin kıymetini bilir ve şükrederler. Boş tarafını görüp eksikliğini kapatmaya çalışırlar. Hiçbir şeyin mükemmel olmayacağını, olamayacağını bilirler. Buna rağmen emek sarf eder ve bu sayede maksimum sonucu alırlar. Bardağın boş kısmını görerek aslında insan kendisine de fırsat üretmiş ve sonunda da değerlendirmiş olmaktadır. Dolu kısmı onu rahatlatmaya ve sakinleştirmeye yeterli olmaktadır.

Esasında, bardağın boş tarafı fırsat, dolu tarafı ise zenginliktir. Elinde olan zenginliğin kıymetini bilen emektar ve çalışkan insan profili böyle şekilleniyor. Karamsarlıkla kötümserliğin ayrımı da bu noktada kendini gösteriyor. Şimdi siz karar verin. Bardağın boş tarafını görmek mi dolu tarafını görmek mi?

Bu içeriğin etiketleri
, , , ,
Yazar Hakkında: Yavuz Sezer OĞUZHAN

Genel Ahlak Anlayışına Eleştiri

Bir insanın ahlaklı olup olmadığını belirleyen ahlak kurallarının temeli nedir? Kimine göre...
Devamını Oku

2 Comments

  • Bence bardagin dolu tarafini unutmadan boş tarafini gormek. Ben hep oyle yaparim benim icin bardagin dolu taraf zaten hep bi arti olmustur,ama bardagin bos tarafina baktigimda eksiklerimi tamamlayabiliyorum ve onlarda artiya donusuyor boylelikle kendimi surekli gelistiriyor hatta eksiklerimi azaltmaya basliyorum. Ama bi aci icindeysen ve bardagin bos tarafina bakarsan bu pek olumlu olmaz doluyu gorup boslari doldurmaya calisirsan pozitif dusunmeye baslar elindekilerin kiymetini anlarsin.

  • Ben bardağın dolu tarafinı görüyorum çoğunluk olarak. Boş tarafı için pek kafamı yormuyorum. Rahatım şükrediyorum her şey için. Ne olacağına o an karar veriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir