Gözlerine Sürme Çekilmiş Çocuk

Yazar Hakkında: Salih Murat GÜRBÜZ

Başlamak

“Başlamak”, bir işe girişmek, harekete geçmek gibi anlamları içerirken; çalışır-işler durumda olmak,...
Devamını Oku

İnsan toprak ve çamurdan. İnsan bedenden ve duygudan. İnsan hüzün ve umut ipliğiyle örülmüş bir melamet hırkası. İnsan söylenmesi en zor türkü. Notası dert olan bir türkü. O yüzden içli o yüzden hakkıyla söylemesi zor. Yöresi, ezgisi nakaratları ile esirik rüzgârların estiği bir mavi liman.

İnsan yüzyıllar boyunca dertli ve derdini farklı zamanlarda farklı şekillerde ifade ediyor. Kimi zaman Fransa’da Lascaux Mağaralarında olduğu gibi bir mağaranın duvarına resmetmiş yalın ayak başıkabak, kimi zaman koskoca anıt taşlar dikmiş göğü delercesine Moğolistan’da Orhun kitabeleriyle. “Sevdiğim söylemez isem, sevmek derdi beni boğar” diyen Yunus Emre dilinde şiir olmuş gezmiş Anadolu’yu kimi zaman bu dert, “Ah Yalan Dünya” demiş Neşet Ertaş’ın derdi gönlümüze gelip Tanrı misafiri olup bağdaş kurmuş. Dert adama kimi zaman resim çizdirmiş, kimi zaman anıtlar diktirmiş, kimi zamanda şiir ve türküyle seslenmiş. Selam olsun sana kutlu dert.

Benim derdim ne ki bu yazıyı yazıyorum o vakit. Öyle ya derdi olan derdinin peşinde koşan adamın işi değil mi yazı yazmak? Önce kendime sonra sizlere söyleyecek sözlerim var elbet. Benim derdim en zor türküyü dinlemek ve söylemek. Gözlerine sürme çekilmiş çocuğun türküsünü ondan dinlemek sonra onunla birlikte söylemek istiyorum. Kimdir bu gözlerine sürme çekilmiş çocuk. Anlatsam anlar mısınız? Tanıştırsam tanır mısınız? Ne derdi vardır? Nedir içindeki kopan fırtınalar bilir misiniz?

Gözlerine sürme çekilmiş çocuk; herhangi bir çocuk diğer çocuklar gibi. Seçkin bir kimse değil, içindeki putları kırmak için çıkmış bir yola. Gençlik hem zor hem de çok güzelken zorluğuna takılmış birazda. Zorluğuna zorunlulukların getirdiği sus pus olmuşluğa…  Derdini zaman zaman ifade etmiş ama anlatamamış, bazen anlatmayı gerekli bulmamış. Hülasa gözlerinin içine baktığım gibi bakmamışım sözlerinin derinliklerine. İnsan beşer – şaşar, şaşmışım vesselam. Ama her zaman hesapsız sevmişim onu. Sevmişim yüreğini, bana ilk günden beri bakan o boncuk boncuk ışık dolu bakışlarını ve sürmelerini.

İşte böyle gözlerine sürme çekilmiş çocuk. Her ne kadar çocuk desem de sana koskoca bir adam oldun, büyüdün be çocuk. Boyun posun büyürken dertlerinde büyüdü elbet.  Büyümek biriktirmeye başlamaktır unutma. Tecrübelerini, sevdiklerini, dertlerini, kaybettiklerini, mutluluklarını, umutlarını ve hayallerini ve nice olumlu olumsuz yaşamışlıkları biriktirirsin. Biriktirdikçe çoğalırsın. Sen sen ol tek bir şey biriktirme çocuk. Mutluluğu çok görürsen kendine, bil ki kendini çok az görürsün. Gül. Gülmek sadakadır, gülmek berekettir, gülmek iyiye dair bir pırıltıdır unutma. Gül ki içine mevsimsiz umutlar ekilsin. Gül gözlerine sürme çekilmiş çocuk dağılsın önündeki karamsar bulutlar güneş doğsun.

Selam sana derdi ile yaşamayı öğrenmeye çalışan güzel çocuk.

 

https://www.antoloji.com/sultan-2-siiri/

https://www.youtube.com/watch?v=P1jQ86ROJqM

 

Yazar Hakkında: Salih Murat GÜRBÜZ

Başlamak

“Başlamak”, bir işe girişmek, harekete geçmek gibi anlamları içerirken; çalışır-işler durumda olmak,...
Devamını Oku