Ruhumuzun Dünyaya Açılan Penceresi Sanat

Yazar Hakkında: Salih Murat GÜRBÜZ

Başlamak

“Başlamak”, bir işe girişmek, harekete geçmek gibi anlamları içerirken; çalışır-işler durumda olmak,...
Devamını Oku

DSC_0195

Sanat: “Bir duygu, tasarı, güzellik vb.nin anlatımında kullanılan yöntemlerin tamamı veya bu anlatım sonucunda ortaya çıkan üstün yaratıcılık.” (TDK, Sözlük)

“Sanat, insanın doğa içerisinde sürüp gitmesidir. ” İbn-i Sina

 

 

Hayatımızda fiyakalı düşler kurmaya, ruhumuzu esirik uçmaklarda raks ettirmeye izin vermeliyiz. Günlük telaşları, bakışları ve rutinleri aşıp kendimize liman eylemeliyiz sanatı. Bir toplumun uygar olabilmesi şartı olan kültür ve sanatla tekrar tanışmak, selamlaşmak ve halleşmek lazım yeniden. Ve belki de önyargılarımızla küçümser tavırlarımızdan dolayı da helalleşmek. ‘Helalleşmek’ diyorum çünkü toplum olarak hepimizde az ya da çok sergilenen sanat eserini küçümseme vardır. Eserine bakıp “- Ben yapsam çok daha iyisini yapardım” cümlesini kurmuşuzdur defalarca. Oysa sanat ile uğraşan kişi bir eseri oluşturmanın güçlüğünü bilir. O süreçlerden geçen insan yapılan eserlere saygı duymakta arkasındaki emeği görmektedir.

Hayatımın karmakarışık olduğu dönemlerde sanat hep bir acil çıkış kapısı olmuştur. İlgilendiğim sanatlar bana hep dertdaşlık etmiş, hallerimi sormuş halsizliğimi gidermiştir. Sanat; adı, sanı, unvanı olmayan sağlam bir psikologtur ve bizi sürekli rehabilite eder. Dertlerimizi hiç korkmadan anlatabildiğimiz güvenli limanlardır fırtınalarda sığındığımız. Havadır, sudur, topraktır hayat bulduğumuz. Hal böyle iken kimimiz keşfederiz kimimiz mesafeli dururuz. Kimimiz kucak açar kimimiz yalın ayak kaçarız sanattan.

İnsanımızın sanatçı olmadan bir sanat dalı ile ilgilenebileceğini anlaması ve daha çokça anlatması gerektiğini düşünüyorum. Tabi ki bu cümleleri kurarken sanatçılar yetiştirmeyelim demiyorum. Özellikle çocuklarımızı sanatçı olacaksın cenderesine sokmadan ilgi duyduğu bir sanat alanına yönlendirmekten de bahsediyorum. Yaşanmamışlıklarımızı, hayallerimizi küçücük dünyalarına yük etmeden küçük sanatseverler yetiştirmektedir mesele. Şen kahkahaları ile mutlu ve kutlu çocuklar olmaları için açılan pencereleri olmalı sanat.

İnsan kendi ile olan kavgasını, toplumla olan derdini kırıp dökmeden vandallığa mahal vermeden gerçekleştirir sanatla. Rutini aşar başka biri olur yeni bir eser yaratırken. Her sanat uğraşı insanın insanlığını pekiştirdiği zamanlardır. İnsanoğlu tarih boyunca kurduğu medeniyetler ve ortaya koyduğu sanat eserleri ile hayatının seyrini değiştirmeye yönelik bir mücadele içine girmiştir.

İnsanın kendini keşfetme, yenileme ve sükûneti bulma yolculuğunun güzel bir yoldaşıdır sanat. Ve çeşitli alanları ile ilgili toplumlarda bulunmuş biri olarak sanatın felsefesi ve disiplininin insanı bilgeleştirdiğine inananlardanım.

Hayatınıza almak istediğiniz her tür sanatında zaman planlaması ve biraz uykudan fedakârlıkla gerçekleştirileceği kanaatindeyim. “-Vaktim ve param olsa neler yapacağım bir bilseniz” diyeceklerin önünü kapama amacı ile yazıyorum bu kısmı; emekli olmaya, Ege’de bir köye yerleşmeye ya da parayı bulup kendini sonra sanata vermeyi düşünenleredir bu lakırtım.

Not: Yıllar önce gıyabında tanıştığım Köylü Ekrem abimin konuyla ilgili aydınlatıcı görüntüleri ve fikirleri : https://www.youtube.com/watch?v=LW3BY5qzhlg

Yazar Hakkında: Salih Murat GÜRBÜZ

Başlamak

“Başlamak”, bir işe girişmek, harekete geçmek gibi anlamları içerirken; çalışır-işler durumda olmak,...
Devamını Oku