Ben Babamın Beşiğini Tıngır Mıngır Sallar İken

Yazar Hakkında: Salih Murat GÜRBÜZ

Başlamak

“Başlamak”, bir işe girişmek, harekete geçmek gibi anlamları içerirken; çalışır-işler durumda olmak,...
Devamını Oku

 

“Eğer bir gün yolunuzu kaybederseniz, bir çocuğun gözlerinin içine bakın. Çünkü bir çocuğun bir yetişkine her zaman öğretebileceği üç şey vardır;

Nedensiz yere mutlu olmak…

Her zaman meşgul olabilecek bir uğraş bulmak…

Elde etmek istediği şey için var gücüyle savaşmak”

Paulo Coelho

 

Gerçekler kimi gerçekleşiyorken kimi gerçekleşmişken hayatımızın tamda orta yerinde durur ve bakar gözlerimizin içine. Meydan okur varlığı ile bizlere. Gerçekler, gerçekler, gerçekler. Sağımızda solumuzda önümüzde arkamızda geçmiş ve gelecekte sürekli bizi söbeler. Gerçekler dünyasında bir türlü ebe olmaktan kurtulamaz insan.

Gerçeklerden kaçmak mümkün değilken bazen gerçekliğin sıkıcı dünyasından bazı zamanlar pencereden atlayıp kaçan öğrenciler misali usulca sıvışıp masallara dalmalı yaşına başına bakmadan. Masalları dinlediği zamanlardaki gibi masallardaki büyülü o inanılmaz dünyanın med-cezirine kaptırmalı. Hem masal dinlemeye hem masal anlatmaya talip olmalı insan.

“- Bir varmış, bir yokmuş.

Evvel zaman içinde,

 kalbur zaman içinde

 develer tellal iken

pireler berber iken…”

Masallar bilmeli ve masallar anlatmalı insan. Hem hayata hem hayallere dair masallar. Hem anlatmalı hem masalın içinde gezerken, elinden tuttuğunuz minik yürekleri yüreklendirmeli ve masala dâhil etmeli.  Masallar yapabildiklerinizden çok yapamadıklarınızı özgürce yaşayacağınız uçan halılar olmalı. O halı üzerinde başka coğrafyalara seyahat ederken, kimi zaman kelebekler vadisindeki tek mor renkli kelebek olarak uçmalı. Kimi zaman kırmızı başlıklı kıza kopya vererek kurdun yemesine engel olarak masalın seyrini değiştiren bir kahraman olmalı.  Yeni masallar söylemeli insan eski masalları unutmadan. Hayata dair kurulan yeni cümleler gibi taptaze ve sımsıcak yepyeni hayaller cümbüşü yaşamalı ve yaşatmalı.

Çocukken büyük keyifle masallar dinler ve anlatılan masalın içinde bulurdum kendimi. Dinlerken kimi zaman üzülür kimi zaman heyecanlanır ve mutluluktan havalara uçardım.  Zamanla kendime özel masallar söylemeye başladım. İçinde benim var olduğum masallar başka âlemlere açılan sihirli kapılar oldu. Eğlenceli bir masal âleminde yaşayarak hayalperest bir çocukluk yaşarken her çocuk gibi büyüdüm. Bir farkla; büyürken masallarda büyüttüm içimde. Anlatılmaya hazır kimi komik kimi heyecanlı kimi acıklı masallar. Alıştığınızın ötesinde kişiye özel masallar.

Bugün halen bal kızıma anlattığım ona özel masallar var. Zaman zaman kahramanın yanı başında, zaman zaman kahramanın ta kendisi olduğu esirik rüzgârlarda koşturan delişmen masallar. Gözlerinde tarifsiz mutlar yüreği pırpır ve gelecekle ilgili nice umutlar. Masalları anlatırken baba olmadan öte kıdemli bir çocuk olarak düşlüyorum ve masalları. O yüzden sadece bir adam ufağını mutlu etmeyi amaçlamadan öte birazda kendi içimdeki çocuğa da sesleniyor söylediklerim. O yüzden laf-ı güzaf olmaktan çıkıp bir yaşanmışlık oluyor anlattığım masallar içimde.

Sadece çocuklarınız için değil kendiniz içinde masallar okuyun, anlatın ve yeni masallar düşünün. Çünkü masallara çocuklar kadar bizimde ihtiyacımız var. Çünkü masallar gerçeğin tüm akılcılığına inat düşleyerek neler yapabildiklerinizin ispatıdır. Çünkü masallarda her zaman mutlu sonlar, umutlu yarınlar vardır. Zaman zaman derin hüzünleri barındırsa da.

Bana bir masal anlat baba

İçinde bütün oyunlarım

Kurtla kuzu olsun şekerle bal

….

Yeni Türkü

Yazar Hakkında: Salih Murat GÜRBÜZ

Başlamak

“Başlamak”, bir işe girişmek, harekete geçmek gibi anlamları içerirken; çalışır-işler durumda olmak,...
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir