Huzurun Tabiatı

Yazar Hakkında: Yavuz Sezer OĞUZHAN

Saklambaç

En sevdiğim oyundu saklambaç. Çünkü bir yerlerden, herkesten saklanabileceğim en güzel fırsattı...
Devamını Oku

İnsanın sahip olmak istediği yegane unsur nedir? Mutluluk mu, huzur mu, sağlık mı, para mı, sevdikleriyle beraber olmak mı? Birkaçı mı yoksa? Ne kadar da genele yapışmış spesifik ve girift kavramlar değil mi? Yani, sizler sağlığı ya da parayı huzurlu olmak için istiyor olabilirsiniz. Ya da sevdiklerinizle beraber olmayı mutlu olmak için bir araç addedebilirsiniz. İstisnalar elbette vardır; örneğin kişi o denli hırslıdır ki; para kazanmak onunu için her şeyin önünde gelir. Sağlığı da, huzuru da olmasa önemli değildir onun için.

Sizi huzur denizinde boğacak işleri yapmaktan alıkoymayın kendinizi. İnsanlara, hayvanlara, bitkilere, sevdalara dokunmadan kendi huzur denizinizde boğulun. Yalnızlıktan keyif mi alıyorsunuz? Dibine kadar yaşayın. Bir deniz kıyısında gece vakti, etraf sessizken ve sadece dalga sesi ile huzur bulabileceğiniz bir ortam yaratın kendinize. Bulutlar, getirdiği emanet damlaları yüzünüze dokundururken gözlerinizi kapayın ve başınızı göğe kaldırın. Hiçbir şey düşünmeyin. O zaman içinizden ne şiirler ne notalar fırlayacaktır.

Resim yapın örneğin. Başıboş bir kadının çok da gerçekçi olmayan portresi anlamlandırsın huzurunuzun tabiatını. Piyanonun tuşlarına esir edin kendinizi. Bırakıp bu dünyayı başka alemlerin kaşifi olun. Müziğin, ruhunuzun tellerini nasıl da dans ettirdiğini hayretle hissedin.

Siz hiç at sevdiniz mi? Okşadınız mı boynunu? Boynuna sarılma duygusunu tattınız mı? Ve nihayetinde sürdünüz mü dörtnala? Lügatimde en önde yer alan zarafet ve masumiyetin sembolü atlarla arkadaş olmak gibisi yokken sizin için yine size aynı duyguları yaşatan başka hayvanlarla dost olun.

Kitap okuyun. Bir romana girip bambaşka biri olun. Zaman zaman sıyrılın kendinizden.

İyilik yapın herkese. İnsanları mutlu etmeye çalışın. Yüzlerini güldürün. Bir öğrencinin ihtiyacını giderin. Bir ailenin eksiğini tamamlayın. Yaralı bir hayvanın iyileşmesi için çalışın. Ve bunları da karşılığını almak için değil insan olmanın gerekliliği olarak yapın. Yapın ki; içinizin ne denli hafiflediğini hissedin.

Bu içeriğin etiketleri
, ,
Yazar Hakkında: Yavuz Sezer OĞUZHAN

Saklambaç

En sevdiğim oyundu saklambaç. Çünkü bir yerlerden, herkesten saklanabileceğim en güzel fırsattı...
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir