Yollar ve Yönler

Yazar Hakkında: Mehmet İlhan ŞAHİN

Vicdanları Uyandırmak

Hakkın hukukun başmuhafızı, kale gibi yıkılmaz ve yılmaz bir savcı… Adalet terazisinde...
Devamını Oku

Hepimiz nasıl başladığı ve nasıl bittiği bilinen bir yolculukta kendimizce bir yol tutturmuş gidiyoruz. Gittiğimiz yollar türlü türlü… Darlığı ve genişliği, rahatlığı ve güçlüğü, yokuşu ve düzlüğü birbirinden farklı. Kimimiz baştan rahat yolu seçer, kimimiz zorlu olanı. Zorlu yola zorlukla katlananlar fırsatını buldu mu rahat yola sapar, ona talip olanlarsa meşakkati yol yapar.

Gittiğimiz yollar gibi, döndüğümüz yönler de türlü türlü… Kimimiz yüzümüzü batıya döneriz, kimimiz doğuya. Kimimiz suya doğru yol alırız, kimimizse toprağa. Bazısı yüksek tepelere ilerler, bazısı yokuş aşağı…  Biri yön diye geceyi bilir, diğeriyse sabahı.

Yolunu seçen aslında yönünü de seçmiştir, ancak çoğu ne yöne gittiğinden bihaberdir. Kimi de yönünü döndüğüne doğru bir yol tuttuğunu zanneder, gel gör ki yol onu o tarafa götürmez, garib yolcu, yönünü bilir ama yolunu bilmez. Bazısıysa ne yön bilir ne de kendine bir yol seçebilir; nehre düşmüş bir dal parçası gibi, rüzgarın önüne kattığı kuru bir yaprak gibi yuvarlanır gider. Bir de modayı tercih edenler vardır, düşünür ki herkes bu yoldan gittiğine göre doğrusu budur. O aslında ne yön ne de yol seçer, kalabalıklar onu peşinden sürükler.

İnsan herşeyden önce hayatını bir yolculuk, varmayı arzuladığı menzili de yön bilmeli ki kendine doğru bir yol seçebilsin. Zira bir son durak var, belli… Zamanı durdurabilecek ve son durakta duracak olma gerçeğini değiştirebilecek güce sahip olmadığına, öte yandan irade sahibi olduğuna göre, insan kendi iradesiyle yönünü de yolunu da seçmelidir. Kalabalıkların düşünerek, aklederek değil, yine başka kalabalıkların peşine takılarak sürüklendiğini bilmeli, böylece sürüklenmek yerine kendi yolunda yürümeyi becerebilmelidir. Ayağını sağlam basmalı, kuru bir yaprak yahut bir dal parçası gibi olmamaya azmetmelidir. Doğru yol diye üzerine konduğu ve doğru yöne gider diye inandırıldığı yolu kendi yolu olarak kabul etmeden önce sınamalıdır. Herşeyden önce gözünü yoldan ayırıp ne tarafa gittiğinin farkına varmalıdır. Yönünü anlamakta zorlanıyorsa işaretleri gözlemlemelidir.

Uzun ya da kısa, rahat ya da zorlu… Ne yolcu olmaktan vazgeçebiliriz, ne de yolun ne zaman biteceğinden emin olabiliriz. Ancak yönümüzü belirleyebilir, yolumuzu seçebilir hatta bizzat kendi yolumuzu açabiliriz. Ne yöne döneceğimize ve nasıl bir yol yürüyeceğimize karar vermekse kendimizi tanımakla, aklımızı ve irademizi kullanmakla mümkün olacaktır.

Yazar Hakkında: Mehmet İlhan ŞAHİN

Vicdanları Uyandırmak

Hakkın hukukun başmuhafızı, kale gibi yıkılmaz ve yılmaz bir savcı… Adalet terazisinde...
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir