Kotalı Hayat

Yazar Hakkında: İhsan KUTLU

İnsan Nedir?

Bildiğiniz yerden soruyorum ama cevap pek kolay değil. Bunu da biliyorum. Bu...
Devamını Oku

Bu ay bir soruyla başlamak ve en sonda bir soruyla bitirmek istiyorum: Yaşadığımız hayatın doldurmamız gereken kotaları mı var? Rızık kotası, iyilik kotası, bela/musibet kotası, sağlık/hastalık kotası, günah kotası… Bunlardan herhangi birini diğerinden ayırmak ne derece doğrudur bilinmez ancak ifadeyi kolaylaştırmak için bu şekilde ayrımlar yapmanın daha doğru olduğunu düşünüyorum. Bütüncül bir ifadeyle imtihan kotası da diyebiliriz bunlara.

Ne demek istediğimi daha iyi anlatabilmek için zihninizde şöyle bir senaryo canlandırmanızı istiyorum: Kişi, ailesiyle bazı problemler yaşamaktadır ve bu problemlerin kendisinden kaynaklanmadığını düşünmektedir. Ta ki artık kaldıramayacağı bir yük haline geldiğinde bu problemler alanından kendini uzaklaştırarak yeni bir hayat alanı açmaya çalışır. Ve açar da. Kendisini işine vererek işiyle durmaksızın ilgilenir. En nihayetinde belli bir seviyeye gelir. Fakat bu süreç de onun için çok kolay geçmemiştir. Çünkü iş yerindeki ortamı ona farklı problemler çıkarmıştır. Dedikodu, mobbing gibi çeşitli zorluklardan geçmiştir ancak birtakım sıkıntı ve problemler burada da peşini bırakmamıştır. Senaryoyu farklı biçimde de kurgulayabiliriz. İşiyle meşgul olmak yerine arkadaş çevresine kendisini adamış olan kimse de buna benzer bir süreç yaşamış olsun. Yani bir probleminden uzaklaşmak için kendisini başka bir alan açan kişi, yeni giriştiği meşguliyette de yeni ve o alana ait problemlerle karşılaşmıştır. Hakikaten “hayat, problem çözme sanatı” mıdır?

Yoksa…

Yoksa o kişinin hayatı görüşü mü böyledir? Yani hep problemlerle karşılaşmış ve gittiği her yerde de karşılaşacak olması kişinin kendisinden mi kaynaklanmaktadır? Kişinin perspektifinde mi problem vardır acaba? Hayata bakışı ve onu yaşama stili kişinin asıl hayatı mı olmuştur? Hayat onun için problem mi demektir? Hayatının anlamını problemlerde mi bulmaktadır? Acı ve sıkıntı çektiği halde aslında kendi istediği için mi böyle yaşamaya devam etmektedir? Böyle yaşamayı öğrendiği için mi bu şekilde yaşıyor?

Sözün özü; doldurmamız gereken bir imtihan kotamız var ve nereye yönelirsek yönelelim orada bu imtihanlarla mı karşılaşıyoruz?

Yazar Hakkında: İhsan KUTLU

İnsan Nedir?

Bildiğiniz yerden soruyorum ama cevap pek kolay değil. Bunu da biliyorum. Bu...
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir