Çemberin Dışında Hayat

Yazar Hakkında: Sibel GÜLTEKİN

Başkaları

Kaldı geride… Ruhun en derin yerine açılan pencereler, sızan güneş, görünen tebessüm....
Devamını Oku

Martı sesleri… Kendimi bildim bileli en sevdiğim seslerden, bana nerede yaşadığımı; evde olduğumu hissettiren.

İçimi kaplayan huzurun yanında, acaba kanat çırpmak, istediğin yere süzülmek nasıl bir duygu diye düşündüren aynı zamanda. Oysa sadece gökyüzünde kendi kanatlarınla uçmak değil, hayatını içinde bulunduğun noktadan alıp gözünü diktiğin bambaşka bir noktaya götürebilmek te uçmaktı aslında. Hem de çok daha zor diyebileceğimizden.

Sahi herkesin aklına gelir miydi bu? Yoksa var olduğu, kendine sunulan ile yetindiği çevrenin-çemberin dışında bir hayat, alınacak nefesler, yapılacak şeyler olduğunu tahayyül bile edemeyenler daha çok muydu?

Kabul ediyorum; her kanat istediğimiz yere götürmez bizi. Güçler, imkanlar eşit dağıtılmadı oyun kurulurken. Ama biraz yükselmek, düşmeden uçabildiğimiz yere kadar gitmek galiba herkes için mümkündü. Uçamayanlar istemezdi kendinden olmayanı. Kendi bilmedikleri şeyleri başkalarında görmek onların hasta olduğunu düşünmek için yeter de artardı bile. Zira kolay değildi kanat çırpan ve hatta yükselen, uzaklaşan kişinin arkasından ona bakmak. Bunu görmektense kafasını kuma gömmek ve ona acır gibi görünmek en kolayıydı.

Oysa yaradılış… Yaradılışın sen kolay olanı yapasın diye var edildiğini iddia edebilir misin? Peki bunca kusursuzluk içinde kendi kusurlarına sımsıkı sarılarak var olmaya çalıştığında hiçbir yere gitmeyen hayatından şikayetçi olabilme hakkına sahip olduğunu? Engel sandıkların aynada birer görüntü ise şayet kendini bunlarla kuşatmaya, olmayan yerde engel aramaya ise hiç hakkın yok.

Şimdi sorular seni sardı ve eylemler tam karşında. Neyle kuşatıldıysan onu yapmanın tam zamanı aslında.

Bu içeriğin etiketleri
, , , , ,
Yazar Hakkında: Sibel GÜLTEKİN

Başkaları

Kaldı geride… Ruhun en derin yerine açılan pencereler, sızan güneş, görünen tebessüm....
Devamını Oku