Hadi Ordan

Yazar Hakkında: Dr. Yavuz Sezer OĞUZHAN

Güzel Şehirler

Şehirler, bağrında barındırdığı insanların kokusunu taşırlar. İnsanlar da yaşadıkları şehirlerin izleri olurlar....
Devamını Oku
Yavuz Sezer Oğuzhan
Yavuz Sezer Oğuzhan

Aslında o kadar çok yapabilirdik ki…

Mesela ekonomik açıdan çok gelişmiş bir ülke olabilirdik. Ama şunlar yok mu hep onların yüzünden.

Mesela bilimsel açıdan çok gelişmiş bir ülke olabilirdik. Ama hep falancanın oyunları bunu engelliyor.

Mesela kültürel açıdan çok gelişmiş bir yapıya sahip olabilirdik. Ama şu dış mihraklar yok mu dış mihraklar!…

Mesela sportif açıdan çok gelişmiş bir ülke olabilirdik. Olamıyoruz, bize müsaade etmiyorlar ki.

Bize hep oyun oynuyorlar… Hepsi düşmanlarımızın oyunları aslında. Onlar yüzünden bir doğrulamıyoruz be! Yoksa biz böyle olmazdık.

Aslında ne kadar çok kaynaklarımız var, kültürümüz ne kadar zengin, bir de tarihimiz var ki… Bizden çok korkuyorlar(!) O yüzden hep bizimle uğraşıyorlar(!) Tek politikaları bizim üzerimize oyun oynamak(!)

Yukarıdaki cümleleri kim bilir günde kaç kez duyuyoruz ve inanın hepsine söylenecek tek bir cümle var “HADİ ORDAN!”

Yıllardır değil asırlardır sığındığımız en pis bahanelerdir bunlar. Arkadaş, akıl denen nimet sende de yok mu? Şayet koyun gibi güdüldüğünü düşünüyorsan çobana kendini teslim eden zaten sensin. Sen dedikodu yapmaktan, fitnelik çıkarmaktan, düşmanlık beslemekten, arkadaşının kuyusunu kazmaktan başka neler yapıyorsun biliyor musun? Aklı olan bir varlığın yapmayacağı şeyler yapıyorsun. Mesela, aklını kullanmıyorsun; dolayısıyla sende ne muhakeme var ne idrak var ne de ideal. Hiçbir şeye kafa yormuyorsun ki! Senin adına düşünen var zaten. Mesela değer verdiğin ve vermediğin çok şeyi sorguladın mı kimsenin sana hoş bakmayacağı gerçeğini düşünerek? “Acaba yanlış bir inancın içerisinde miyim” diye sordun mu kendine? Sana doğru denen her şey doğru mu peki, yanlışlar da yanlış mı? Ağır bir ifade olarak telakki etmeyin; zira içimdeki hislerin en hafifletilmiş halidir şu ifade “Ot gibi geldik, ot gibi öleceğiz. Otların kaderi de çalışkan olmakla eş değer tutulan ineklerin midesinde yer bulmaktır. Ve sindirimin ardından kaçınılmaz son….”

Bizim şu dünyada verdiğimiz en büyük mücadele (hani düşünüyoruz ya(!) hani bir tavır sergiliyoruz ya(!) ) düşman tespit etmek ve dipteki şu durumumuzu birilerine fatura etmek. Adamların işi sadece bizimle uğraşmak ne de olsa(!)

Onlar zaten çalışkan değiller(!) zaten bilim hiç ama hiç önemli değil onlar için (!)

Peki ya biz? Bilim nedir ki? Çalışmaya ne gerek var? Babadan kalan arsaya bina dikerim, oradan da paramı alırım. İnsanlığa en ufak hizmette bulunmaya hiç gerek yok(!) Zaten dış güçler ve bazı iç güçler buna izin vermez(!)

HADİ ORDAN! Tembelin ve atılın daniskası HADİ ORDAN!

Yazar Hakkında: Dr. Yavuz Sezer OĞUZHAN

Güzel Şehirler

Şehirler, bağrında barındırdığı insanların kokusunu taşırlar. İnsanlar da yaşadıkları şehirlerin izleri olurlar....
Devamını Oku