Yaban Çölün Besin Zinciri

Yazar Hakkında: Mehmet İlhan ŞAHİN

Ölüme, Ölene ve Bize Dair Sorular

Sevdiğimiz biri ölünce, onunla olan anılarımız mı içimizi daha çok acıtır, birlikte...
Devamını Oku

Anne çocuğunu “sakın yabancılarla konuşma” diye tembihlediğinde çocuk sormaz bile yabancı kimdir diye! Zira bir çocuk için aşina olmadığı herkes yabancıdır. Çocukken aşinalık yeterlidir, birini yabancı bilmemeye…

Çocukluktan çıktığımızda zamanla aşina olduklarımızın sayısı atarken yabancıların sayısı azalmaz, bilakis artar. Çünkü artık aşina olmak yabancı olmamanın yeter şartı olmaktan çıkmıştır. Hatta aşinalığın ötesinde, aramızda hukuk oluşmuş birçok kişi bile bize yabancıdır. Olgunlaştıkça anlarız ki, ancak zihnini ve gönlünü açan kişi yabancı olmaktan çıkabilir.

Zorluk da burada başlar! Çünkü zihnini ve gönlünü aşikar etmek, çoğumuz için deveye hendek atlatmaktan zordur. Kimisi bunu yapınca kendini çıplak hisseder. Onun için birçoğu yabancılaşmayı göze alır, tanınmayı göze alamaz. Ama yapmadığı şeye sebep, edep değil -kahrolası- değersiz hissetme korkusudur.

Elbette yabancılık karşılıklıdır. Açılan gönül, sunulan zihin aynı zamanda karşı tarafın aynasıdır, onun için aynı tanınmak gibi, tanımaya talip olan da pek azdır. Yani tanışmanın yabancılaşma kadar alıcısı yoktur maalesef…

Yabancılaşmak yalnızlığı, yalnızlık korkuyu, korku yabancılaşmayı besler durur. Şehirlerimizin nüfusu artıkça artar, ama gönüller yaban birer çöl misalidir ve o çölü var eden işte bu kırılamayan “besin zinciri”dir.

O ölümcül besin zincirini kırmanın yolu, bizi esir alan değersizleşme korkusundan ve güvensizlik sarmalından kurtulup çevreye ilgi duymak, çölleşen gönüllere sevgi ve güven suyunu yılmadan taşımaktır. Güvenen güven verir, seven sevilir. Başka insanların yalnızlığına dokunmadan kendi yalnızlığımızı giderecek bir mucize beklemek beyhudedir.

 

Not: Fotoğraf için kardeşim Uğur Şahin’e teşekkür ederim.

Yazar Hakkında: Mehmet İlhan ŞAHİN

Ölüme, Ölene ve Bize Dair Sorular

Sevdiğimiz biri ölünce, onunla olan anılarımız mı içimizi daha çok acıtır, birlikte...
Devamını Oku