Monolog Bulutu

Yazar Hakkında: Anıl AKMAN

Kuralsız Hikâye

  Boş duvarların yakın dostuydu çocuk   Köpükten kanatları vardı Çırpamazdı Korkardı...
Devamını Oku

Hayat, fena halde bilgi içerir.

Uyandığımız yeni bir gün, sonraki günler için birbirimize yeni sözler vereceğimiz bilgisiyle dolu mesela. Dinlediğimiz bir şarkıda göz göze geldiğimiz an içimizin sıcacık olacağı dün gibi kesin.

Bilginin kesinliğini tüm dinginliğimle seviyorum.

Sevgide de bir kesinlik var biliyor musun? Her koşulda, koşulsuz biçimde birilerine hissedileceği yüzde yüz. Sevgi, bünyesinde kesinlik taşır.

Kesinlik önemlidir. Henüz tanımıyor olmama rağmen, sevgili karımı çok özlüyor olmamın önemli olması kadar önemli hem de.

Demişken; özlem, müthiş bilgilerle donanmıştır. Birden fazla kişinin varlığını kanıtlar yapısı gereği. Nesneleri kullanmamızın, insanları sevmemizin, mevcudiyetlerimizden memnuniyet duymamızın gerekliliği hayat tarafından bize sunulmuş bir bilgidir, bunu unutma bak. Bazen tam olarak böyle olmasa da, böyle olması gerektiği kesin bir bilgidir.

Huzur, bir sonuç değildir. Hissetmeye dair bir süreçtir. Varlığını tekvin etmeye koşturduğumuz, hep arayışında olduğumuz bir süreç. Sonuç, elde edilince aşıma uğratılır ancak, huzurun erezyonuna tahammül edemeyeceğimiz bilgisini de es geçmeden not düşmeliyim. Neden mi? Çünkü, hayat bu bilgiyi pratikleriyle bize fena biçimde sunuyor.

Hayat, fena halde bilgi sunar.

Bunu anlamanın çeşitli yöntemleri var; düşünmek mesela.

Her gün apartman kapısının önünde gördüğüm şaşı kediciğin bize sunduğu bir bilgi var örneğin; onun gözleri var. Karnını ne zaman doyurabileceği belli olmayan o kediciğin gözleri var. Gözlerini kaybetmiş kedilerin bilgisi var onun gözlerinde. Kör, sakat bırakılmış, sesleri susturulmuş, kanları akıtılmış hayvanların bilgisi var onun şaşı gözlerinde.

Bazı yüreklerde merhamet olduğunun bilgisi var sokak köpeğini tekmeleyen zavallıların varlıklarında.

Görebilirsek, hayat fena halde bilgi içeriyor. Bir deri- bir kemik, aç insanların fotoğraflarının çekildiği ülkelerde, insanların tok ve huzurlu yaşayabildiği güzel ülkeler olduğunun bilgisi saklı. O güzel ülkelerde, güzel günler yaşandığının kesinliği var.

Anlamlar var.

Yüklenen, atfedilen anlamlar var. Olana vermediğimiz anlam, onu yok saymaktır. Bunun içinde bir bilgi var; hayat, fena halde anlam içerir.

Anlam, hayatın kendisidir.

 

2013, Herhangi bir yer.

 

***                                ***                                   ***

Bu içeriğin etiketleri
, , , , ,
Yazar Hakkında: Anıl AKMAN

Kuralsız Hikâye

  Boş duvarların yakın dostuydu çocuk   Köpükten kanatları vardı Çırpamazdı Korkardı...
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir