Yağmur Zahmettir

Yazar Hakkında: Mehmet İlhan ŞAHİN

Vicdanları Uyandırmak

Hakkın hukukun başmuhafızı, kale gibi yıkılmaz ve yılmaz bir savcı… Adalet terazisinde...
Devamını Oku

yagmur_ilhanYağmurda ıslanmak hep güzellenir de yağmur yağmaya başlayınca sokağa fırlayan insanlar pek de görmeyiz. Bilakis şemsiyesi olanlar dahi kapalı bir mekâna sığınmak için koşuşur durur… Çoğumuz yağmuru kuru ve sıcak bir ortamda seyretmeyi yeğleriz. Çünkü ıslanmak konforsuzdur.

 

Yağmur rahmettir deriz, ama hava yağmurlu olunca keyfimiz kaçar. Zira yağmur varsa zahmet vardır, konfordan taviz vardır.

 

“Rahmet yağacaksa kıra-köye yağsın, kuru ve rahat şehrimize değil. Islanacaksa toprak ıslansın asfalt yolum değil. Arabamın üstü batmasın, ayakkabım çamur olmasın, paçam ıslanmasın…” alta yatan düşünce biraz da budur aslında, yani aman konforum bozulmasın!

 

Yağmurdan kaçarken doluya tutulmak tabiri vardır bir de… Yağmurdan kaçmak, şehirli yani “medenî” insanların kuruntusu değil mi?

 

Burada mevzu yağmur gibi görünse de aslında “konfor”dur. Hepimiz güzeli severiz de nazı işimize gelmez. Güle bayılırız, dikeni işimize gelmez. Yağmura rahmet deriz, ıslanmak işimize gelmez. Hakkı hakikati bal gibi biliriz ve fakat uymak işimize gelmez!..

 

Samimi olalım, süslü sözlerle gerekçelendirdiğimiz hal ve hareketlerin çoğu şu kısacık ömrümüzde konforlu yaşamak için… Birçoğumuz için çalışmak dahi konforlu bir emekliliğe kavuşmak için… Kutlu gayeler uğruna konforunu bozan, fedakârlık yapan insanlara gıpta ile bakarız -dedik ya Hakkı hakikati bal gibi biliriz diye- lakin fedakârlığın ve gayretkeşliğin güzellemesini ve edebiyatını yapmayı, kendisini yapmaya tercih ederiz.

 

Yağmurun şarkısını-şiirini severiz, bittikten sonra yaydığı kokuyu severiz, hakkında yazılan yazıları okumayı severiz (umarım öyledir), ama kendisini “uzaktan” severiz.

 

Elin oğlu çocuk şarkısı yapmış; “rain rain go away, come again another day, [okur-yazar] wants to play, rain rain go away”. İşin özeti bu; yağmura bile “uzaklara git, başka gün gel, benim oyunumu (konforumu) bozma” diyoruz özünde… Gerçi bizde de başka türlüsü var: “Yağma yağmur, esme rüzgâr, yolda yolcum var benim”; Kendim için değil de yolcum için(!)..

 

Şaka bir yana, birbirimizi kandırıyoruz, bari kendimizi kandırmayalım; yağmurun şarkısıyla eğlenmeye talip olduğumuz kadar rahmetiyle ıslanmaya talip değiliz vesselam.

Yazar Hakkında: Mehmet İlhan ŞAHİN

Vicdanları Uyandırmak

Hakkın hukukun başmuhafızı, kale gibi yıkılmaz ve yılmaz bir savcı… Adalet terazisinde...
Devamını Oku