Bir Hayat ki İçinde Yüzlerce Yaşam Manzumesi Gizli

Yazar Hakkında: Salih Murat GÜRBÜZ

Gök Uçurum Eşiğinde

Görülmemiş rüyalarım oldu benim. Uykusuz gecelerin hiçe saydığı rüyalar. Sessiz film tadında...
Devamını Oku

Salih Murat Gürbüz“ Bir hayat ki içinde yüzlerce yaşam manzumesi gizli. Senin değil çok uzaklarda temenniler üzere yaşananlar. ”

 

Hayat; bir beden bol dikilmiş kimliği ile üstümüzde ve korkarım ki böyle giderse kip diye üstümüze hiç oturmayacak, hep iğreti hep paspal görüntüsü ile geleceğimiz olacak.

Geleceğe dair umutlar, belirsiz planlara yelken açarken gizli öznesi gün gibi aşikâr kahramanların yüklediği amaçlarla kaybolacak. Tüketilen bir hayat ise; arada derede yaşanan, bir yanı mütebessim bir yanı buruk Mona Lisa tablosunun canlı trajedisi.

Derinlere seyr-i âlem yaparken, afakî acılara, mutlara takılıp düşmek, gerçekliğini sorgularken hayallere dalıp farazi bir dünyada bulmak kendini hayatın ironisi. Erdemsizliklere manifestolar yazma isteğinde insanın zonklayan fikir ağrılarının dinleti yeri de ne kadar kaçarsa kaçsın yine kendi benliği.

İnsanı gerçekleyen adını koyduğu bir hayatı koşturması, karmaşanın parçası olmaktan sıyrılıp kaybolmuş kimliğinin hükümsüzlüğüne başkaldırısı değil midir? İnsan gerçeği tarifli kimliğinin telaşından bir silkinse özge derinlikler içindeki âlemlerine dalacak ve görecek varoluşun gizemli gerçeğini. Varoluşu, gerçekliği sorgulayıp nefes alıp vermelerin başka boyutlardaki etkisini, hayatın med-cezir keşmekeşini. Bir olmanın cezbesiyle uçuşları, uzaklara gidişleri, kayboluşları… Yaşamayı tercih etmediği hayattan soyutlayıp benliğini, adı konmamış iklimlere göçlere cesaret etti mi kendi gerçekliğini tadacak. Bir başka insan olacak

O zaman bitmek bilmeyen açgözlülüğünden sıyrılıp ebediyette kaybolur insan. Kocaman beklentiler dağ gibi istekler bitmek bilmeyen hırslar hiç olur. Hiçlikler bakışlardan akarken harf, hece, kelimeler yeşerir. Kelimeler kavramlara, kavramlar düşüncelere dönüşür. Esirik rüzgârlar eser insanın içinde, delişmen duygular canlanır ve can hıraç soluk alıp vermeleri ile yeniden kendi cenk meydanında en genç hali ile ayağa kalkar insan. Sükûnetin ahengi yakalar, zırhlarını ve maskelerini bir bir çıkarıp gerçekliği ile yüzleştiğinde gücünü keşfeder.

Kendini keşfeden âlemi keşfetmeye gebedir.

Kâinatı kendi olarak soluyan, her insan hayata başkaldırısında yapayalnız ve hırpalanmış bir fiyakalı delikanlıdır.

 

Eyvallah…

Yazar Hakkında: Salih Murat GÜRBÜZ

Gök Uçurum Eşiğinde

Görülmemiş rüyalarım oldu benim. Uykusuz gecelerin hiçe saydığı rüyalar. Sessiz film tadında...
Devamını Oku