Yanlış Anlamalar Koleksiyonu

Yazar Hakkında: İhsan KUTLU

Ev Sahibi İle Misafir

Bugün size bir ev sahibi ile misafirin hikâyesini anlatacağım. Evin neresi; misafirin...
Devamını Oku
İhsan Kutlu
İhsan Kutlu

Selamlama – Önsöz – Önsöze Önsöz Niyetine: Bunlar burada bi’ dursun

Selam ile… evveline ve ahirine… zahirine ve batınına…

Bir Söz söylemek…

Bu Söze bir Önsöz ilave etmek…

Hatta Söze yazılan Önsöz’e de bir Önsöz eklemek…

 

Öncelikle bir söz söylemenin, bir kelam etmenin imkanı nedir?

Her kelam bir iddiayı içinde taşır. Ancak burada söylenecek olan kelamın ilk iddiası büyük bir iddiasının olmadığıdır. Daha öncesinde şunu da sormak ve söylemek gerekir: “Burada söylenecek olanlar kelam olma düzeyine ulaşabilecek midir?”

“Her anlama yanlış anlamadır.” Kıta düşünürlerinden birine ait bu ifadeler burada yazılacak olanlar için önemlidir. Her anlama yanlış anlamadır; yani ben böyle anlıyorum, yanlış anlamış olabilirim; beni mazur görün ifadesidir benim için (bu önermenin kendisi de yanlış anlaşılmış olabilir). Velev ki doğru anlamış olayım (doğru anlama var mıdır?); anlatmak istediğim –yani zihnimde kast ettiğim– ile ifade ettiğim arasındaki farkı görmezden gelemem. İfade ettiğim ve muhatabımın anladığı arasındaki ilişkiye ise hiç değinmiyorum (cümledeki paradoksa dikkat!). Burada söylenecek olan da olsa olsa YANLIŞ ANLAMALAR KOLEKSİYONCUSUnun kendine düştüğü notlar mesabesinden öteye varamayacaktır belki de.

İnsan elinden çıkan bir metnin kendisi aslında bir yorumlama gayretidir. Dolayısıyla okuyucuya henüz sıra gelmeden bu metinler benim yorumlarımdır. Okuyucu yorumlayabilir; ancak benim kast etmediğimi kendi yorumuyla bana izafe etmemesi okuyuculardan istirhamımdır.

Burada yazılacak olanlar öncelikle benim kendime düştüğüm notlardır. Kimseye söyleyecek sözüm yoktur. Ortak bir noktada ne kadar buluşabiliriz kaygısıyla söylenmiştir. Ancak bu kaygı mutlak değildir. Yani illa ki ortak bir noktada buluşmak gibi bir zorunluluğumuz bulunmamaktadır. En nihayetinde bu durum çok da mümkün değildir zaten.

Okuyacağınız bu metinler size ne kazandırır? Öncelikle, metinleri bir şey kazanmak için okumak ne kadar sağlıklı bir tutumdur, bu tartışmayı bir kenara bırakmak gerekirse en kötü ihtimalle bir metin size nasıl bir metin yazılmayacağını öğretebilir. Yani kötü bir örnekten öteye geçemez. Fazla iyimser bir tutum gibi görünse de size katkısı, eğer mutlaka bir şey kalacaksa elde, olsa olsa bu olur. Biraz zaman kaybetmiş olursunuz belki, ama işte buna da tecrübe diyoruz. Yani okumakla kaybetmeyeceksiniz.

Buradaki metinler kötü kategorisinde değerlendirilmeyip bir sonraki aşamaya ulaşabilmişse ve eğer size küçük de olsa bir katkısı olmuşsa amacımıza ulaşmış olacağız.

“Ne gerek vardı?” denilebilir. El-Cevab: Çünkü olması gerekiyordu. Çünkü bir şeyler denmesi gerekiyordu. En başta kendimize. Belki adı bile duyulmayacak, kimse görmeyecek, bilinmeyecek ama yine de yazmak/söylemek gerekti. Bir kelam edip, bugüne kadar edindiklerimizi paylaşmak gerekti. Çok değil belki… ama bir hiç de değil. Hiç olan zaten dile bile gelmemiş olan değil mi ki? Cılız da olsa bir ses…

Neler olacak? Her şeyden, bir şeylerden ve hiçbir şeyden bahsedilecek. (Çok iddialı!)

Bazen gündem bazen de gündemden düşenler yerini alacak (GÜNDEMDEN DÜŞÜN’CE).

Biz meselelerde kendi baktığımız yerden gördüğümüzü tasvir edeceğiz. Kendimizce “ASIL MESELE budur.” diyeceğiz.

Pek çok konudaki tutumumuz da “MEVZU VAR DEDİLER; GELDİK” ifadesini zihinlerde durduğu yerinden oynatarak sizi de mevzulara davet etmek şeklinde olacaktır. (Sen de gelsene!)

Bazen de yapılacak şey, oldukça modern kafalar olarak, sözlük maddesi yazmak olacaktır. Bu sözlük genele teşmil edilmeden, farklı anlamlar taşıyacaktır. Bir kelimenin literatürde olmayan anlamları bu sözlükte karşınıza çıkacaktır. Hatta sadece kelimeler de değil; olaylar, olgular, durumlar sözlük maddesiymişçesine yeni anlamlarına burada kavuşacaklardır. Özünde KENDİ SÖZLÜĞÜNÜN YAZARI olmak vardır (Bu da büyük bir iddiadır!).

Sözlük maddelerine benzer biçimde ALTERNATİF KULLANMA TALİMATLARI da çeşitli şeyler için burada kendine yer bulacaktır.

 

Gayret bizden, Tevfik Allah’tandır

Yazar Hakkında: İhsan KUTLU

Ev Sahibi İle Misafir

Bugün size bir ev sahibi ile misafirin hikâyesini anlatacağım. Evin neresi; misafirin...
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir