Ev Sahibi İle Misafir

Yazar Hakkında: İhsan KUTLU

Kalem

Kalem denildiğinde aklınıza ilk gelen ve zihninizde canlanan nesne basit bir kurşun...
Devamını Oku

Bugün size bir ev sahibi ile misafirin hikâyesini anlatacağım. Evin neresi; misafirin kim olduğu tamamen size kalmış. İsterseniz ev sahibi siz, misafirleriniz başkaları olsun; isterseniz siz misafir başkaları ise ev sahibi olsun. Ama bu, mütemadiyen yaşanan bir hikaye…

Ev sahibimiz son misafirini hiç sevmemiş ve bir an önce gitsin istemişti. Önceki misafirlerini güzel şekilde ağırlamış fakat son misafiriyle bir türlü uyuşamamıştı. Gelene git diyemiyordu ama kalmasına da gönlü razı değildi. Oysa ev sahibimiz hizmette kusur etmezdi. Eve bir misafir geldi mi tüm imkânlarını seferber eder, sıcak bir oda, yiyecek ekmek verir ve kapısına bir hizmetkâr dikerdi. Son gelen misafir de bu nimetlerden mahrum değildi.

Misafir, adı üstünde yolcu, seferde olan, daimi olmayan. Bizim misafirimiz de öyleydi.  Belli süre için gelmişti ama sonradan kendini ev sahibi sanmıştı. Misafirimiz evde olanı beğenmez, olmayanı ise kendisi getirmezdi. Huysuz, huzursuz, talepkârdı. Devamlı söylenir durur ve misafiri olduğu evin şartlarını her gelene dertlenerek anlatırdı. Kendisini o evde zorla tutuyorlarmış gibi davranırdı oysa kalkıp gitse kimse arkasından “keşke gitmeseydi” demezdi. Misafirimiz eline bir çekiç alıp duvarları, döşemeleri, mobilyaları da kırıp dökerdi. Evdeki hizmetkârlara ise neler yaptığını söylemeyeyim bile. Onları antik çağdan kalma köleler gibi görüp metazori yoluyla kendi nefsi için hizmet ettirirdi.

Günü geldi ve misafirimiz evden ayrılmak zorunda kaldı. Misafirlik süresi boyunca tüm hırsıyla yeni ve daha iyi bir eve misafirliğe gitmeyi ummuştu fakat misafirimizin bir sonraki durağı daha önce geldiği yer olmuştu. Sonraki hayatında misafirlik günlerini özleyecekti.

Yazar Hakkında: İhsan KUTLU

Kalem

Kalem denildiğinde aklınıza ilk gelen ve zihninizde canlanan nesne basit bir kurşun...
Devamını Oku

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir