Mağaradan Mağazaya

Yazar Hakkında: İhsan KUTLU

Rücû

Hep aradığımız, olmadığında ne yapacağımızı bilemediğimiz şeydir anlam. Anlamı bulduğumuzda ise yetinmeyiz...
Devamını Oku

Yaklaşık 2500 yıl öncesi… Bir filozof; Platon… Ve bir analoji… Mağara analojisi…

Fakat biz burada kendimizce ele alacağız bu analojiyi.

***

Kabaca şöyledir: Mağarada zincire vurulmuş kişiler var. Arkalarında yanan bir ateş ve yüzleri mağara duvarına dönük bu kişilerin gördükleri gölgeler.

Gölgeler gerçekler… Tüm dünya bu gölgelerden ibaret zincirlenmişler için…

Bir tanesi zincirden kurtulur ve mağaradan dışarı çıkar… Dışarıda başka bir dünya vardır… Mağaraya döner ve diğerlerine bu durumu anlatır… Fakat kimse oralı olmaz…

***

Bugün Platon’un mağarası değil; mağazalarımız var… Hem de her yerde…

Mağazadayız… Bazen müşteri bazen vitrindeki bir eşya olarak…

Çektiğimiz bir fotoğrafla veya artistik bi’ cümleyle kendimizi vitrine koyuyoruz. Ya da mağazada reyon reyon geziyoruz. Kimini beğeniyoruz; kimine bakıp geçiyoruz.

***

Bugün mağazalarımız o kadar aydınlık ki; gölge bile barınmıyor mağazalarımızda. Işıklara tutulmuşuz. Yapay ışıklara… Her yeri aydınlatıyoruz. Ama ışık gözümüzü alıyor. Biz de gözlerimizden feragat etmeye hazırız zaten. Her şeyi gerçekmiş gibi gösteren gözlüklerimiz bize yetiyor. Ama gerçekten yitenleri görmüyoruz.

***

Yakınıyoruz belki de… Ama konforumuzdan taviz vermiyoruz. Ve yakınmalarımızı bile aynı yerde pazara çıkartıyoruz. “Ah, ne zor iş be dostum!”

***

Zincir mi? Onu aramayın boşuna. O kadar şeffaf ve hafif ki hissetmiyoruz onu. Gerçi bu dünyada zinciri kırsak; onu da mağazamızın vitrinine koyar hatta üzerine pazarlık ederiz belki de…

***

Mağazadan çıkan kişi yeni mağazalar görüyor zaten. Dışarıda kendisininkinden daha güzel mağazalar varsa oraya kendini atmaya çalışıyor. Yok eğer bunu başaramazsa kürkçü dükkanına dönüp kendi elleriyle kendini zincirliyor.

***

Dışarıda ne olduğunu soranlara ise… Yok yok, endişelenmeyin. Kimse sormuyor dışarıda ne olduğunu. Herkes kendi yerinden memnun zaten.

Yazar Hakkında: İhsan KUTLU

Rücû

Hep aradığımız, olmadığında ne yapacağımızı bilemediğimiz şeydir anlam. Anlamı bulduğumuzda ise yetinmeyiz...
Devamını Oku