Güzel Şehirler

Yazar Hakkında: Dr. Yavuz Sezer OĞUZHAN

Şiir Tadında Bir Hayat

“Şiir tadında bir hayatın olsun” dedi kadın. Bu cümleyi duyduğumda derin mi...
Devamını Oku
DRESDEN

Şehirler, bağrında barındırdığı insanların kokusunu taşırlar. İnsanlar da yaşadıkları şehirlerin izleri olurlar.

Şehirler sokakları, sokaklar insanları, insanlar zihinleri ve yine zihinler beslendiği insanları, insanlar beslendiği sokakları ve sokaklar yine beslendiği şehirleri besler, yoğurur, büyütür. Bir kısır döngü hali… Büyük balığın küçük balığı yutma realitesindeki gibi daha çok beslenen, daha az besleneni yok eder.

Şehirler mi insanları doğurur, insanlar mı şehirleri yaratır? Birbirinden beslenen simbiyotik bir durum…

Bir şehrin kültür yapısı, o şehrin sakini olan toplumun düzeyini yansıtması bakımından oldukça önemli bir referanstır. Gelişmişliği salt bir şekilde duvarlardan, kaldırım taşlarından, binalardan bekleyemezsiniz. Yani bir şehrin sokakları, caddeleri, yolları güzel olduğu için şehir sakinlerinin gelişmesi elbette bir fantezi olur. Ama şehri oluşturan binalar, parklar, bahçeler, yollar, sokaklar, caddeler vs. çoğunluğu oluşturan toplumun estetik anlayışının yansıması olarak karşımıza çıkar.

Bir şehri toplum yaratır. Bir toplumu şehir şekillendirir.

Estetikten tamamen uzak, sadece günlük gereksinimlere yanıt veren şehir unsurlarının arasında yaşayan ve dolayısıyla estetik anlayıştan uzak olan toplumun gözleri “güzel”i göremeyecek ve “güzel”i idrak edemeyecektir. Estetik anlayışı gelişmeyen kimselerden de bunun paralelinde “güzel”i beklemeyeceksinizdir. Zihinleri beslemeyen anlayışın hiçbiri toplumun dış dünyasını doyuramaz.

Güzelin içinde büyüyen bireylerin estetik hisleri gelişeceği gibi zihinlerine ve zevklerine de çiçek tohumları ekilmiş olacaktır. Birey, bu sayede kültür-sanat alanında ciddi faktör konumuna gelebilecektir.

Şehirler insanları, insanlar şehirleri besler.

Şehirlerin gergefinde somut olduğu kadar soyutlaşır da hisler.

Birini seversiniz, sevdiğinizin yaşadığı şehir size cennet olur. Uzaklaşırsınız, yaşadığınız şehir cehennem olur. Öyle bir seversiniz ki, sevdiğinizin şehri kalbiniz olur. O yüzden güzel olanı sevin. O yüzden güzel olanda yaşayın. Hem ona belenin hem onu boyayın…

Şehirler…

Ya zindandır sokakları ya da bir hülya.

Ya safirdir kaldırım taşları ya da vaveyla sebebi.

Güzelleştiremiyorsanız bir şehri güzel şehre gidin, gidemiyorsanız hapsolduğunuz şehrin sokaklarını, onu da mı yapamıyorsunuz, evinizi güzelleştirin.

Bu içeriğin etiketleri
, , , , ,
Yazar Hakkında: Dr. Yavuz Sezer OĞUZHAN

Şiir Tadında Bir Hayat

“Şiir tadında bir hayatın olsun” dedi kadın. Bu cümleyi duyduğumda derin mi...
Devamını Oku

4 Comments

  • Yine çok güzel bir yazı. Bu yazınız diğerlerinden daha sosyolojik ve doğal olarak daha değişik. Psikoloji alanındaki içe işleyişiniz kadar sosyolojik ve kültürel olarak da etkileyici bir kaleme sahipsiniz.

  • Tebrik ediyorum. Bu yazının tadı diğerlerinden daha farklıydı. Ayrı bir keyif veren tadı var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir