İstanbul Hasretleri

Yazar Hakkında: Esra Özger BOZLAĞAN

Şaziye

Önce limoni, safran, ıhlamur… Ardından altuni, kavuniçi ve nicesi… Envaiçeşit sıcak tonun...
Devamını Oku


İsyan… Uzaklıktan ziyade imkânsızlığa. Ruhum artık küçülmüş, ufalmış hasretlerin kucağında. Özlemeye korktuğum zamanların. Geri dönülmez yolların. Başucumda kırıntıları kalmış eski zaman hasretleri. Ve garip, buruk bir sızı. Dinliyorum, kalbimi çalan hırsızı.

Uzaklarda bir vapur düdüğü. Bir ıslık gibi. doluyor kulaklarıma. Adeta beni çağırıyor yanına. Bir martı beyaz çırpınışlarıyla denizi yoruyor. Minarelerden ezan sesi. Maddeyi manaya taşıyor.
Tevekkül eden bir kalple gelmiştim sana. Şükreden dilimle. Gözlerimin gördüğü güzellikten ziyade gönlümün tattığına vurulmuştum. Tam orta yerimden. Öyle ki hayatım dediğim, kendime hazır biçilmiş ömrüm bölünmüştü ikiye. Artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı hissinin ifadesiydi manzaran.
Sonra unutmak istediklerimle gelmiştim sana. Burkulan yanlarımla. Vazgeçilmiş yılların yorgunluğuyla. Düşüne düşüne eskittiğim anılarımla. Uçurumun kıyısında tuttun elimden. Güldün. Gözlerime. Ta içine. İçime çektim seni tüm masumiyetinle. Bir şehirden çok bir sevgili gibi. Başımı koydum omuzlarına. Tüm ruhumla, benliğimle, yüreğimle birlikte.

Şimdi tepelerine eski bir ruh yangını. Sayıklar durur, zamanın unutturamadığı adını. Ardı sıra, dilimde; uyuşmuş ve ta en başından unutulmuş bir şiirin son çırpınışları:

Ey sitem
Saklandım varlığına
Ve ey hasret
Aşığım sana

Yazar Hakkında: Esra Özger BOZLAĞAN

Şaziye

Önce limoni, safran, ıhlamur… Ardından altuni, kavuniçi ve nicesi… Envaiçeşit sıcak tonun...
Devamını Oku