Ruhum Kök, Sözüm Dal

Yazar Hakkında: Esra Özger BOZLAĞAN

Şaziye

Önce limoni, safran, ıhlamur… Ardından altuni, kavuniçi ve nicesi… Envaiçeşit sıcak tonun...
Devamını Oku

­

Hiç, bir ağaca benzemeyi düşlediniz mi?Çeşidi,boyu bosu,yaşı falan fark etmez.Bir meyve ağacı da olabilir iğne yapraklı bir çam türü de. İşte ne bileyim? Dağ başında yalnız başına yaşlanan bir çınar da olur,özgür bir kavak da. Farketmez!Herhangi bir ağaç gibi hayal ettiniz mi kendinizi? Ben ettim. Hem de çok kere.

Mesela kökler…

Eğer ben bir ağaç olsaydım; ruhum köklerimde olurdu muhakkak.Derinlere ,diplere doğru uzanan,uzadıkça toprağı saran kucaklayan köklerden bahsediyorum. Tel tel ,iplik iplik kökler. Ruhum gibi karmaşık köklerim olurdu benim.

Sonra gövde…

Ben bir ağaç olsaydım eğer kabuk kabuk sağlam bir gövdem olurdu herhalde. Yaş aldıkça kalınlaşırdım.Halkalarımı sayanlar kaç yaşında olduğumu hemen anlardı.Herkes gibi sıradan bir gövde işte.Gözüm ,kulağım , elim ,ayağım nasırlaşan birer çizgiye dönüşürdü gövdemde.Bakınca sadece bir gölgeye benzerdim belki boşlukta.

Fakat ya dallarım?

Ben eğer bir ağaç olsaydım dallarım sözlerim olurdu uzayıp giden.Göğe doğru yeşererek akardım.Meyveye durur hayata renk ve lezzet katardım. Mevsime göre renk değiştirir, teslimiyetle yaprak döker ,ağlardım.Kurur, kırılır fakat yine yılmadan çiçek açardım.

Ben bir ağaç olsaydım eğer dallarım söz olur çoğalırdı tekrar.Maviliğe doğru kanat kanat uçardım.Coşkuyla, aşkla.Ne varsa dallarımda var der ,sözümle yokluğu var eder,varlığa hendekler açardım.

Sadece tek ve özgür bir ağaç olarak kökümden dalıma dek kendimce,kendim gibi hayata kafa tutardım.

Peki ya siz?Birağaç olsaydınız nasıl bir ağaç olurdunuz?Hiç hayal ettiniz mi?

Yazar Hakkında: Esra Özger BOZLAĞAN

Şaziye

Önce limoni, safran, ıhlamur… Ardından altuni, kavuniçi ve nicesi… Envaiçeşit sıcak tonun...
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir