Pişmanlık

Yazar Hakkında: Yavuz Sezer OĞUZHAN

Düşünce – Felsefe Gergefi 2

Felsefe… Sınırı olmayan, zihni, dünyayı ve öğrenme isteğini zenginleştiren yegane disiplin… Kendisi...
Devamını Oku

Geçmişe dair pişmanlığı olanlardan mısınız? Keşkeleriniz sizi kuşatmakta mıdır yoksa?

Yılları eskitmenin, yaş almanın hakkını vermek beylik laflar ederek yargıçlık yapmayı değil; değişimin ve dönüşümün temsilcisi olarak her kapının açılabileceği ortam yaratmayı gerektirir. Geçmişe dair pişmanlıklarınız varsa da ve bir boyuta kadar yoksa da nefes almaya değer yaşamınız yok gibidir. Pişmansanız, yaşanmışlıkların size bir şeyler öğretmesi rolünü fark edememişsinizdir. Kapılarınız kapalıdır ki; içeri ışığın sızması söz konusu değildir. Geçmişe dair pişmanlığınız “ben, değişmedim; önceden ne isem şimdi de öyleyim” boyutundaysa kapalı kapıları kilitlemişsinizdir.

Değişin, dönüşün. Değişmek ve dönüşmek gerektiğine zihnen inandığınız için değil; ruhunuz ve her hücrenizle bangır bangır hissettiğiniz için yapın bunu.

Bundan on sene önceki sizi nasıl yetersiz buluyorsanız, on sene sonra da şimdiki sizin yetersiz kalacağını unutmayın. Unutmayın ki; insanların düşüncelerini yargılayıp infaz etmeyin. Size saçma gelen şeylerin saçma olmayabileceğini hesap edin. Hayata karşı sert duvarlarınız değil; – illa olacaksa- elastiki setleriniz olsun.

Büyüdükçe dolmazsan, yürüdükçe boşalır ve batarsın.

Anınızın değerini bilin. İlerleyen yıllarda bugününüzü arayacağınıza yaşayın, yaşayın ve yaşayın…

Keşkeleriniz sadece şu zamanda yapmak istediğiniz ve elinizde fırsat ve olanaklar varken yapmadığınız şeyler üzerinde olabilir.

“Bugünkü aklım olsa…” diye başladığınız cümlelerden ve o zamanlardan af dileyin. Çünkü bu zamanki aklınız olmasa böyle bir cümleniz olmazdı. Bu düşünce, öyle bir yere götürür ki sizi; insanlar hakkında önyargılarınız kırılır, kalın duvarlarınız incelir. Bir bakmışsınız ki keskin çizgileriniz flulaşmaya başlamış.  Aslında, gelecekteki muhtemel size haksızlık etmemiş olacaksınız. Bugün yerlerden yerlere vurduğunuz ne varsa gün gelir, baş tacı olabilir. Yaşam da galiba böyle bir şey.

Açın kapılarınızı, pencerelerinizi, gönlünüzü, zihninizi… Kapayın her türlü sığlığı ve yozluğu.

Değişin.

Dönüşün.

Bu içeriğin etiketleri
, , , ,
Yazar Hakkında: Yavuz Sezer OĞUZHAN

Düşünce – Felsefe Gergefi 2

Felsefe… Sınırı olmayan, zihni, dünyayı ve öğrenme isteğini zenginleştiren yegane disiplin… Kendisi...
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir