Kelimelerin Otağı

Yazar Hakkında: Salih Murat GÜRBÜZ

Başlamak

“Başlamak”, bir işe girişmek, harekete geçmek gibi anlamları içerirken; çalışır-işler durumda olmak,...
Devamını Oku

“Şairlerin neden şiir yazdıklarını, pelikanların yavrularını neden kanlarıyla beslediklerini anladığım gün anladım.”

Nazan Bekiroğlu

 

Bembeyaz bir kış günü soğuktan dudakların çatlamış, al al olmuş yanakların parmak uçların uyuşmuş, hüzünle yapraklarını dökerken ağlar ya ağaçlar, o gözyaşları sağanağına kapılmışsın bir sonbahar. Yürüyorsun, yoldasın, susuyorsun ya da öylece duruyorsun ne fark eder. Her şey akıp geçiyor yanı başından sen bakıyorsun. Erken ıslanıyor düşlerin ya da geç kalıyorsun yağmurlarda ıslanmaya. Öyle ya dünya üzerinde hiçbir ölümlü zamanında yaşamamıştır hayatını. Ya her bahar yeniden âşık oluyorsun, ya bir sonbahar aşkına mecbursun biteviye, ya da derdin var haykıracağın. O zaman kâğıdı kalemi değil yüreğini de eline alırsın ve heybenden çıkarırsın sevgiye, hüzne, fikre dair ne varsa yazarsın. Duygu ve düşüncelerin sel olmuşsa kelimeler yıkar tüm engelleri, engellemeleri. Coşkun duyguları, düşüncelerle yoğurup bir kilim dokur gibi ahenkle mısra mısra işlersin gönül tezgâhında. Kendi motiflerinle kendi renklerinle kendi ahenginle şiirler yazarsın.

“Şiir hasta ruhların işidir” der Necip Fazıl belki hasta ruhların belki de ruhunu kaybetmemek için çabalayanların işidir bilinmez. “Bazıları şiir sevmez, çünkü onların yaraları yoktur, yaraladıkları vardır” derken Attilla İlhan yaralıdır. “Şiir konuşma ile susmayı bir araya getirmektir” derken Thomas Cariyle şiire ironik bir tanım getirir. Atomu parçalar bir meydan okumadır Dilaver Cebeci’nin mısralarında şiir:

“Eğilin önümde çağdaş güneşler!

Kenanlı yıldızlar varın secdeye!”

Şiir küçük kelimelerle büyük hayaller kurmaktır. Her gün yeniden yaratılan koskoca dünyaya bir çocuk şaşkınlığı ile bakıp, merakı ile sorgulamak ve sorgulatmaktır. Tuzu biberi hüzün, özü duygu selidir şiirlerin. Derdini leylak kokulu sandukalara bohçalayıp gönül çeyizini hazır etmektir. Edebiyatın amentüsüdür.

Kimi hece ölçüsüyle nazım kararı ile yazar şiirlerini kimi göz kararı kelimelerle. Demli bir çay ve demli bir ruh yeterlidir çoğu zaman şiir yazmak için. Kimi zaman sokakta aklına gelen mısraları unutmamak için tekrar ederken bulursun kendini kimi zaman mıh gibi çakılıdır aklındaki kelimeler.

Şiir; ervah-ı ezelde levh-i kalemden âlemlere gökçekimidir. Kimi zaman doludizgin delişmen, kimi zaman elleri ceplerinde sükûnetle anlam dünyalarının içine girmektir. Rengi, rayihası, lezzeti her daim değişen bir dünyada tay durmak, sıralamak, adım atmak, koşmaktır. Şiir sarı – pembe, sızı – aşktır.

Aşk derdiyle hoşem elçek ilacumdan tabib

Kılma derman kim helakum zehri dermanundadur.

Fuzuli

Yazar Hakkında: Salih Murat GÜRBÜZ

Başlamak

“Başlamak”, bir işe girişmek, harekete geçmek gibi anlamları içerirken; çalışır-işler durumda olmak,...
Devamını Oku