Kendi İçime Mektuplar 3-Yağmur ve Denge

Yazar Hakkında: Esra Özger BOZLAĞAN

Arayış

Ne bir tohumum bitecek toprakta, Ne de olgun bir meyveyim yenecek. Soğuk...
Devamını Oku

Fikir bulandığı vakit siyah bir su cambazı olur buralarda yağmur. Oynaşan damlalar içinde düşünceler….Oraya buraya saçılan fikirler. Ve nicedir bekleşen düşler. Yağmurun sessiz aralıklarından göz kırparlar bana. Güneşli, esir günlerden kaçarcasına,sığınırlar yağmura. Melankolik bir edayla.

Kaparım gözlerimi. Beklerim gelişlerini…

Önce düşler arzı endam eder, ürkek adımlarla yaklaşır. Sonu belirsizlik vardır ya hep kaderinde. Soru işaretleriyle çıkagelir. Ürkektir ama kalabalıktır. Sakindir fakat heyecanlıdır düşlerim. Bir yanı geleceğe dönük bir yanı geçmişe takılı. Bazen kararsız bazen sabırlı. Düşlerim… Sonra düşünceler çıkar meydana. Mağrurdur onlar. Kendine güvenli, dediğim dedikçi. Her zaman ben haklıyım tavrında. Bugüne mesafeli, geleceğe meraklı . Bir yanı buram buram hasret bir yanı telaşlara namzet. Düşüncelerim…

İkisi de yarışır suyun içinde. Yağmurla gelen bu iki rakip dans eder zihnimde. Durmakla durulmak arası bir yerde.

Yağmur da şikayetçi değildir hani halinden. Kendini beğenmiş bir tavırla göz yumar olanlara. Kibirli bir ruhla bakar bana. Güçsüzlüğüme, beceriksizliğime, kararsızlığıma…Tepeden, sessiz sedasız. Bazen de gürleyerek. Şiddetlenerek..Ve belki de acır sonra. İçinden çıkamayacağımı anlar bu durumdan; uzatır kollarını. Açar önümü .Kendine yakışanı daha doğrusu bizim ona yakıştırdığımızı yapar. İçinde ne varsa rahmet adına sunar.

İşte o an. Kendim olmaya en fazla yaklaştığım zaman. Nicedir oraya buraya tıkıştırıp da sakladığım ne varsa bulurum. Belki o an en çok kendim olurum. O güçle aralarım düşlerle düşünceleri. Ayıklamak zarara uğratsa da benliğimi. Ayıklarım… Her şeyi olması gereken yere doğru itelerken, boşlukları sayarım. Sonra ruhumu koyarım onların yerine. Alt alta toplarım. Çıkarırım. Çarparım, bölerim. Yağmurun bıraktığı karmaşayı kafamda çözerim. Ne düşlerin eline koz veririm ne de düşüncelere cesaret.

Yağmurun bana bıraktığı yerden..Devam ederim. Kim bilir belki de bu yüzden yağmuru çok ama çok severim.

Yazar Hakkında: Esra Özger BOZLAĞAN

Arayış

Ne bir tohumum bitecek toprakta, Ne de olgun bir meyveyim yenecek. Soğuk...
Devamını Oku