Yağmur

Yazar Hakkında: Salih Murat GÜRBÜZ

Eski ve Yeni

Eski evlerimiz ve eski eşyalarımızdan eser yok. Aslında eski olan birçok şey...
Devamını Oku

DSC_0314(DİK)

(Yağmur bakışlı kızlarıma ithafen)

yağmur yağar sokaklara
gece gündüz
düz
kimi yağmurdan
kimi kendinden
kaçar uzaklara
yok yazılır
adı devamsız olur

Ukalalık yapmayı sevmem ama konu yağmur olunca kendimi mütehassıs yani yağmurda ihtisas yapmış kişi olarak görürüm. Yağmurla ilgili yüklenecek ne kadar anlam ve tarifsizlik var hepsini yüklemiş ve hepsini doya doya yaşamışımdır. O yüzden yağmur benliğimde yağmurdan ötedir, çok esiriktir. Bir ben var benden içeridir.

Yağmur; doğal bir olaydır ama herhangi bir doğa olayı olmaktan çok uzaktır. İsmin hallerinden bir haldir çokça bilinmeyen. Yalın halimizin arkasındaki karmaşadır. Biz asıl, yağmur gölgedir. Öyle bir gölge ki bazen aslımızdan çok büyük bazen çok küçük görünen bir medcezirdir.

Yağmur, yağmur değildir aslında. Yağan, akan, kanayan, ıslanan, uslanmayan, hüzünlenen, sükunet dolan, hiddetlenen tir tir titreten yağmur değil yağmur adı altında haykırdığımız duygularımızdır.

Hep olağan dışını arar insan hep şaşırtıcı olanı anlamaya çalışır. Ama en şaşılacak şeyi yani yağmuru fark etmeyiz. Yağmur, duygular arası gizli seyahattir. Hıçkıra hıçkıra ağlarken mütebessim duygulara, içinde fırtınalar koparken sükunet limanına demir atmaktır.

Yağmur bir rehabilite şeklidir aslında. Nasıl haller içindeyseniz bir turnusol gibi o hali açığa çıkaran. Kasmadan yorulmadan içinizi döktüğünüz emin bir dosttur sırrı içinde saklı.

Yağmur pekiştirme sıfatıdır aynı zamanda. Yaşadığınız ne varsa pekiştirir. Güçlendirir anlamını: Pespembe mutluluktur. Masmavi duygulardır. Sapsarı yapraklarda yapayalnızlıktır. Nice nice duygulardır.

Kimimiz yağmurlara koşarız, kimimiz yağmurdan uzaklara. Kimi izlemeyi sever kimi yaşamayı. Kimi yağmurda gezerken duyguları ile ıpıl ıpıl. Kimi hüznü ile sağanak. Kimi yağmurla raks edenleri izlemeyi sever elinde bir bardak çay ile. Kimi zaman yağmur bizi izler gam ile. Kâh çıkarım gökyüzüne seyrederim âlemi. Kâh inerim yeryüzüne seyreyler âlem beni.

Yağmur en güçlü bağdır aslında. Sevdiğimizi alır yağmurda ıslanırız. Yağmuru şahit tutarız sevgimize. İçlerinde huzur bulduğumuz eşler yarattığı için yağmurda ıslanırken şükrederiz Rabbimize. Sevgiler akar üzerimize bilgelikler ıslatır benliğimizi. Bilgelik sevgisi yağmurla karışınca felsefe olur. Ne de güzel olur.

En büyük zenginliği ailesi ve dostu olan zenginler; alın ailenizi, dostlarınızı çıkın yağmura.

Yağmur iyiliği üzerinize olsun. Mutlarınıza ve yağmurlarınıza sahip çıkın.

Sevgi ve Bilgelikle kalın.

Yazar Hakkında: Salih Murat GÜRBÜZ

Eski ve Yeni

Eski evlerimiz ve eski eşyalarımızdan eser yok. Aslında eski olan birçok şey...
Devamını Oku