Yağmur Telaşı

Yazar Hakkında: Ahmet KIRMACI

Kısaca

Merhaba… Çok uzun zaman oldu. Yazdı, sonbahardı derken şimdi kış… Bahanem çok...
Devamını Oku

YAĞMUR TELAŞI

Elime yüzüme değmeli,FB_IMG_1463226177447

saçlarımdan süzülmeli

Bu ilk yağmur.

Ayaklarım ıslak,

üstüm başım çamur olsun,

; üstümde dursun,

üstümde kurusun.

Olsun, bu ilk yağmur..

 

Zordur yaza veda etmek; çünkü oyuna,tatile,denize veda demek. Özlemek var neyse , tadı damağında kalırken yazın, bir yağmur telaşı sarar insanı. Pencereler kapanır bir bir, sokakların sesi kısılır, üşür yavaş yavaş  ağaçlar, kaldırımlar. Yapraklarını dökmeye başladı mı ağaçlar, işte mevsim sonbahar. Sokaklarda oyun sesleri, çocuk sesleri, yaprak hışırtılarına bırakır yerini. Eve gelmeler güneşi geçmez, ayı bulmaz. Dostlar özlenir, gözler karşı evlerin ışıklarına saklanır, bir pencere selamına muhtaç.

Mevsimi çoktur yağmurun. Yaz yağmuru mesela, ıslan ıslanabildiğin kadar, kurumak bedava nasıl olsa. En hüzünlüsü sonbaharda, uzun kolluya hazırlanır üstelik dolaplar , okula gitmeye hazırlanan çocuklar gibi. Pazar akşamları ütü kokulu, sabah kaldırımları ıslak, yastığı sıcak olur,sırtı çantalı çocukların bu mevsim.

Hüzünseverin aklı fikri yağmurlu, kulağı şarkılıdır .

En ışıklısı, gürültülüsü de kışa gelir. Korkar çocuk, ürker şarkıda dediği gibi gök gürültüsünden.

“Hani bir yağmur yağar da bazen

Hani gök gürler ya arkasından

İşte öyle bir şey”

Bir de nisanı var. Nisanın ise şöyle bir hikayesi var:” Nisan yağmuru inci tanesi meselesi.  Nisanla birlikte sahile çıkarmış sedefler. Yağmuru görünce kapısını aralayıp bir tane yağmur damlasını içine hapsedermiş. O yağmur damlası günden güne içine dert olup ızdırap verirmiş. Ondan kurtulmak için salgıladığı sıvı, biriktikçe inci tanesine dönüşürmüş. Eğer sedef aç gözlülük yapar da nisan yağmurundan içine bir değil de daha fazla yağmur damlası alırsa içinde oluşan inci küçük ve yumru olurmuş. Ben bu hikayeyi aşka benzetirim hep. Tek olan değerlidir ve içten içe büyür.

Kimine bereket, kimine çile, kimine hasret  yağmur; işte öyle bir şey. Telaşı çoktur, bu defa yazı bekler yağmur telaşı.

 

Yazar Hakkında: Ahmet KIRMACI

Kısaca

Merhaba… Çok uzun zaman oldu. Yazdı, sonbahardı derken şimdi kış… Bahanem çok...
Devamını Oku