Kuş Sesleri

Yazar Hakkında: Ahmet KIRMACI

Gece Yalnızı

Hah, işte şimdi oldu. Herkes uyudu. “Gece yalnızı” diyorum bu saatlere. Kimse...
Devamını Oku

-KUŞ SESLERİ –

Tam da bugün başladı soğuklar. Aylardır kararsız yağmurlarla geçiyordu mevsim. Tam da bugün “kışın ilk günü” diye bir yazı gördüğümde, hem de en uzun gece, en soğuk belki de diye düşündüm. En çok böyle havalarda hatırlarım en güzel şiirleri. Şehirler, şiirler ve şairleri. Teker teker okuyup tekrar tekrar hatırlarım. Bazen de tanıdık bir şairin kaleminden “Mevsimlerde Ben” ‘i(kendimi) bulurum, sonra içinden bir dörtlük dolanır dilime, soğuksa buralar.

“Kış geldi buraya, çok soğuk şehir,

Pencerem buğulu adını yazdım.

Diyorlar ki ancak bahara gelir,

İnansam onlara burda olmazdım.”

Yavuz Sezer Oğuzhan

 

Şairi bilmez belki de, hangi mevsimde dilimizde, yüreğinden dökülenler. Hepimiz bir zaman yazmışızdır soğuklarda buğulu camlara sevgilinin adını, söylemek en zor olsa da, en büyük itiraf belki de buğulu camlara anlatmak. Bu şiir aslında her mevsim hatırlatır kendini. Şiirin tamamını okuyan görecektir. Bu dizeler soğuktur ama yine de umutludur. Kara kışa rağmen soğuk da olsa bekler şair. Umuttan mıdır yoksa yardan mıdır bilinmez ama yine de sıcacık bir umut saklar içimde “Efsun” ’uyla,”Beyaz”’ıyla.

Şehirler soğuduysa bir de Kars gelir aklıma, hiç görmesem de görmüş gibi. Orhan Pamuk’un yazdığı; kaldırımlarında, sokaklarında yürüdüğü “Kar” romanındaki haliyle Kars gelir gözlerimin önüne bembeyaz. Roman kahramanı yine bir şairdir. Adı gizlenir kahramanın Şair “K.A” ‘dır.

Ne hikmetse yine bir şair yazar durur soğuklarda.  Bir ilhamı olmalı belki de şehirlerle soğukların, karla birlikte akla ve yüreğe düşen. Belki de biraz olsun soğukları ısıtabilmek içindir.

Yine bir şair Kars’ı anlatır şiirinde. Anlatılanlara  göre Cemal Süreya Paris’e gittiğinde, cebinde yarım bir şiirle dolaşırmış şehrin sokaklarını. Döndüğünde çoktan bitmiştir  şiiri. Sonraki görev bu defa Kars. Kaleminin karasında yine Kars. Bittiğinde iki şiiri de okuduktan sonra birini yırtıp atacaktır. Sadece bir tanesi kitaplarında basılacaktır. Hangi şiir mi ? Tabii ki Paris’te yazdığı Kars şiiri. Üstelik Kars’ ı henüz hiç görmemişken. Düşler mi sıcak gerçekler mi soğuk olan? Belli ki hayal gücü ve gönül işi her zaman en sıcak ve en gerçek olan.

Öyle güzel ki, soğukta kuş sesleri,ısıtır biraz…

KARS

Öyle güzel ki ölürüm artık
Beyaz uykusuz uzakta
Kars çocukların da Kars’ı
Ölüleri yağan karda
Donmuş gözlerimin arası

 

Sen küçüğüm sımsıcak
Ne derler ona – bu kızakta
Boyuna türküler yakıyorsun ya
Sanki her türküden sonra
Hohlasan gök buğulanacak

 

Anla ki her durakta
Yok sınırları aşkın
O iyi yüzlü Tanrı
Beklesin dursun bizi
Kurduğumuz rahat tuzakta

 

Nasıl olsa yine bir gün
Döneriz bu yollardan geri
Senin bir elinde bir mendil
Öbüründe kuş sesleri

                           Cemal Süreya

 

 

Yazar Hakkında: Ahmet KIRMACI

Gece Yalnızı

Hah, işte şimdi oldu. Herkes uyudu. “Gece yalnızı” diyorum bu saatlere. Kimse...
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir