Zemheri Yüreklerde

Yazar Hakkında: Mehmet İlhan ŞAHİN

Vicdanları Uyandırmak

Hakkın hukukun başmuhafızı, kale gibi yıkılmaz ve yılmaz bir savcı… Adalet terazisinde...
Devamını Oku

Soğuk hakkında yaz dediler, sıcacık evimde aldım elime sıcak çayımı, başladım yazmaya!.. Sonra farkettim ki soğuğu tanımıyorum, nasıl anlatayım?

 

Cildimizde sıcağı-soğuğu algılayan sinir uçları olduğuna göre -ki herkeste doğuştan var- soğuğu tanıyoruz gibi geliyor, hakikat öyle mi?

 

Meteorolojistler ne kadar derecelese de, içeride yakılan yakıtın miktarından ve dışarıda giyilen giysinin cinsinden başka bizim için ne farkediyor ki? Tam manasıyla hissetmediğimiz bir şeyi zihnimizde dereceleyebilir miyiz? Kalın giysiler içinde, sıcak evlerimizde hangimiz hakkıyla tanıyoruz soğuğu? Yani kaçımız üşüdük?

 

Bana öyle geliyor ki kış günü, kaldırım kenarında titreyen evsiz bir adam; üstünde yazlık bir elbise, ayağı çıplak yere basan bir çocuk; ısıtamadığı odasında nefesiyle ısınmaya çalışan bir talebe; dağ başında mahsur kalmış, medet bekleyen bir yolcu; aklı sılada, bedeni nöbet yerinde, parmaklarını buz gibi tetikten çek(e)meden bekleyen bir asker, nahak yere zindana düşmüş bir mahkum, yani olsa olsa gerçek garipler soğuğu hakkıyla tanıyor olabilir…

 

O evsizi, o çocuğu, o talebeyi, o yolcuyu, o askeri, o mahkumu ve benzerlerini düşününce onların yüreğinde hissettiği keskin soğuğu, belki ellerimizde ve ayaklarımızda kısa süreliğine hissetmiş, zihnimizde sezmiş olabiliriz, ama aynı sızıyı yüreğimizde hissettik mi hiç?

 

O üşüme ki, yalnızlıktan, umutsuzluktan, esaretten ve çaresizlikten bağımsız gelip yerleşmez yüreğe… Battaniye, palto, soba ona kâr etmez. Onu ancak umut veren sıcak bir el giderebilir… Gel gör ki, ısıtmaya varan el de soğuğu iliklerinde hissedecektir, cidden var mı onu tanımaya cesaretimiz?

Yazar Hakkında: Mehmet İlhan ŞAHİN

Vicdanları Uyandırmak

Hakkın hukukun başmuhafızı, kale gibi yıkılmaz ve yılmaz bir savcı… Adalet terazisinde...
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir