Benim mi?

Yazar Hakkında: Mehmet İlhan ŞAHİN

Vicdanları Uyandırmak

Hakkın hukukun başmuhafızı, kale gibi yıkılmaz ve yılmaz bir savcı… Adalet terazisinde...
Devamını Oku
Mehmet İlhan Şahin
Mehmet İlhan Şahin

“Benim” diye düşünmek insana –geçici- tatmin duygusu verir.

 

Benim hayatım, benim vücudum, benim sağlığım, benim ailem, benim eşim, benim işim, benim evim, benim param, benim malım, benim mülküm, … Uzar da gider benim diye düşünüp “gururlandıklarımız” listesi. Halbuki bunların hiçbiri üzerinde mutlak hakim olmadığımızı aklımıza bile getirmeyiz çoğu kez.

 

Benim hayatım dediğimiz birçok davranış, alışkanlık, istek ve arzu, gün gelir zorunlu olarak ya da zihnimizdeki büyük değişimler sonucu değişiverir; dün benim hayatım dediğimiz günlere bir sünger çekmek, unutmak isteriz. Bazen de bugünkünden memnun olmaz eskisini getirmek isteriz. Benim vücudum diye sahiplendiğimiz biyolojik canlı günden güne yaşlanır, hastalanır, hatta kaza veya hastalık nedeniyle bir parçası kaybedilir, işte o vakit bedenimiz ve sağlığımız üzerinde hiçbir hüküm sahibi olmadığımızı anlamaya başlarız. Benim ailem dediğimiz insanlar ölür gider dur diyemeyiz. Eşim, kardeşim dediklerimiz bile bir gün bize düşman kesilebilir. İşimiz, kariyerimiz, her biri her an kaybedilmeye adaydır. Malımız, mülkümüz zaten öyle… Gün gelir “evim” olur, “evin” ya da “evi”!

 

Kağıt üstünde kelimelerin sonundaki iyelik ekleri ne kadar silinebilir, değişebilir ve kelimeler böylece anlamını yitirirse, kelimelerin ad verdiği varlıklar da aidiyetini her an yitirebilir. Hülasa insanın benim diye düşündükleri aslında üç yaşında bir çocuğun bindiği üç tekerlekli bisiklet kadar geçici, sahip olduğumuz mal-mülk-eşya da eldivenle tuttuğumuz kağıt para kadar kaybedilmeye namzettir.

 

Benim dediğimiz herşeyin geçici olduğu şuuruna tam olarak sahip olabilsek, ki şuur dahi kaybolmaya namzettir, yeryüzünde kibirlenerek, böbürlenerek, herkesi yargılayarak gezme huyumuzdan vazgeçeriz belki… Zira bu hal ve hareketlerimiz, içimizdeki tatmin duygusunun eksikliğinden ileri gelir. Nitekim başta dedik ya, “benim” diye düşünmek insana geçici tatmin duygusu verir diye. O duyguyu kalıcı hale getirmenin yolu nedir o halde? Benim demeye hakkı olan yegane varlığı hatırlamak…

Yazar Hakkında: Mehmet İlhan ŞAHİN

Vicdanları Uyandırmak

Hakkın hukukun başmuhafızı, kale gibi yıkılmaz ve yılmaz bir savcı… Adalet terazisinde...
Devamını Oku