Rahatsız Ediyorum O Hâlde Varım

Yazar Hakkında: Yavuz Sezer OĞUZHAN

Çizgiler

Aynalarda yaşlanmış bir yüz… Ancak aynalara baktığında yüzündeki çizgileri görebilen bir adamın...
Devamını Oku

Varlığınız birilerini rahatsız etmiyorsa hiçbir ağırlığınız yok demektir. Bunun paralelinde yokluğunuz birilerini rahatlatmıyorsa yok hükmündesinizdir. Varlığınız, ancak ve ancak bir duruşla kendisini belli eder. Dilerseniz buna kimlik, dilerseniz de karakter deyin. Söyleyecek sözünüz olmalı ki bir ağırlığınız olsun. Ama bu sözler, laf-ı güzaf elbisesine bürünmüş, makyajlı şekilde değil içi dolu, mesnetli ve etkili olmalıdır. Bir duruştur. Öyle kolay bir şey de değildir bu. Yeri geldiğinde rüzgârın şiddetine, dalgaların yaralayıcılığına dayanabilmeyi göze alabilmektir. En nihayetinde bir eylem gerçekleştirmektir. Yeri geldiğinde susmaktır mesela. Mesela bazen içinizde biriktirmektir. Herkesin harcı değildir bu. Düşünen biri olunmalı ki dolabilmeli, dolu olunabilmeli ki tavır ortaya konabilecek nehirlerde yüzülebilmeli.

Bir mecliste, ağzınızı hiç açmasanız dahi sırf siz olduğunuz için yanlış ve kötü olanı söyleyemeyecek birileri olmalı. Rahatsızlık, işte budur.

Rene Descartes’ın “Düşünüyorum, o hâlde varım” sloganına Albert Camus “İsyan ediyorum, o hâlde varım” ile cevap verirken Descartes’ın eksik kaldığını ima eder. Camus, tamamen haksız olmamakla beraber zamanına göre bir devrim niteliğindedir bu slogan. Tamamen aynı kavramlar üzerinde olmasa da sloganların benzerliği tartışmaların odağı olmayı hak eder.

Zamanların, mekânların, sevdaların, korkuların, kaygıların değiştiği şu dünyada elleri görüp insanın varlığını açıklamak adına bir motto geliştiriyor ve haykırıyorum “RAHATSIZ EDİYORUM O HALDE VARIM”

Var oldukça birilerini rahatsız edebilmeli insan. Yok oldukça rahat ettirebilmeli bir yerde. Tüm durumlar için değil bu söylediklerim. Olması gereken yerde, olması gereken zamanda ve olması gereken kişilere. Yoksa değmeyenlere nefes yormak çok da akıl kârı değildir.

Varlığınızla herkesi değil bir kısmı rahatsız etmekten bahsediyorum. Herkesin sevdiği biri olmak, tam anlamıyla olmasa da kimsenin sevmediği biri olmak gibidir.

Var olun; var oldukça rahatsız olacaklar olsun. Yok olun; yok oldukça nefes alacak kimseler olsun.

RAHATSIZ EDİYORUM; O HÂLDE VARIM…

Bu içeriğin etiketleri
, , , , , ,
Yazar Hakkında: Yavuz Sezer OĞUZHAN

Çizgiler

Aynalarda yaşlanmış bir yüz… Ancak aynalara baktığında yüzündeki çizgileri görebilen bir adamın...
Devamını Oku

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir