Düşünce – Felsefe Gergefi 1

Yazar Hakkında: Yavuz Sezer OĞUZHAN

Düşünce – Felsefe Gergefi 2

Felsefe… Sınırı olmayan, zihni, dünyayı ve öğrenme isteğini zenginleştiren yegane disiplin… Kendisi...
Devamını Oku

Cemil Meriç’in düşünmeyen toplumun yığına dönüşeceği cümlesini anlamak için Cemil Meriç derinliğinde olmaya gerek yok. Fakat idrak noktasında bazı sarsılmaların olması pek muhtemeldir.  Buna ilaveten; Anadolu’da “kuru kalabalık” diye bir tabir vardır. Bu tabirin tam anlamı ise herhangi bir etkiye sahip olmayan, amaçsız, yanına sadece “bulunma” eylemi yerleştirilebilen güdük topluluktur. Hatta topluluk bile bu oluşuma fazla gelir.

İnsan ve onun oluşturduğu toplumun düşünme eyleminden sonraki kazanımlarını saymak sanırım yetersiz olacaktır. Felsefe, bilim, sanat, edebiyat vs… hangi birini sayacaksınız? Her biri bir umman. Bu disiplinlere adım atmak o kadar da kolay değildir. Zahmetsiz adım atmak ise imkan sınırlarında dahi değildir. Bir toplumun bu disiplinleri uygulayabilmesi yılların değil; asırların ürünüdür. Sarsılmaz, parlak ve tunçtan birikimlerin yansımasıdır.

Tamam, toplumun düşünmesi gerekir. Tamam, yığınlar içinde olmak tercih edilesi değildir. Asıl soru, düşünme eyleminin içinin nasıl doldurulacağı. Nasıl düşünülür, ne şekilde doğru düşünceye sahip olunur? Düşüncenin doğruluğunu kim veya kimler onaylayacak? Bana göre doğru olan, başkası için doğru değilse nasıl bir yol izlenmesi gerekir? Herkes için “doğru” ve “yanlış” tanımı nasıl yapılır? Doğru ve yanlış kavramalarını standartlaştırmak, evrenselleştirmek ve kabul ettirmek mantık dışı bir beklentiden ibarettir. Toplumların karakteristik özelliklerinden sıyrılamayan kültürler ve kültürünün etkisinden sıyrılamayan toplumlar kısır bir döngünün temsilcileridir.

Düşünme eylemine başlamak için de felsefi düşünmek ve felsefenin evrensel değerleri ile yoğrulmak tek çıkış yolu olsa gerek. Neden mi? Çünkü felsefe, o denli büyük bir anahtardır ki; nasıl düşünülmesi gerektiği, neyin odak noktasına evrileceği ve hangi boyutta soruların cevap bulacağını bizlere aşikar eder. Çünkü felsefe olmadan bilim yapamazsınız. Zira soru sormanın rehberi felsefededir. Doğru sorular sormadığınızda bilimin çözmeye çalıştığı sorunsalların dahi olması gerekenler gibi olduğunu anlayamazsınız. Çünkü felsefi düşünce olmadan, özgür düşüncenin insanlığa sunması gereken sanat icra etmeniz düşünülemez. Küçük toplumlara sıkışmış kültürlerle gerçekleştirilen ve sunulan eserler “sanat” olarak değerlendirilebilse bile coğrafya ile sınırlı kalması onun sığ kalmasına sebebiyet verecektir.

Düşünce.

Düşünelim, tamam da nasıl? Felsefe yaparak değil, felsefenin izinden giderek ve onu taklit ederek. “Felsefe yapmak” da ağır laf oldu hani. Her yiğidin harcı değil vesselam. Yoksa filozoflara haksızlık etmiş olmaz mıyız? Filozoflar bizleri duymayacaklarına göre filozof gölgelerine selam edelim.

Yazar Hakkında: Yavuz Sezer OĞUZHAN

Düşünce – Felsefe Gergefi 2

Felsefe… Sınırı olmayan, zihni, dünyayı ve öğrenme isteğini zenginleştiren yegane disiplin… Kendisi...
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir