Lorem İpsum

Yazar Hakkında: Anıl AKMAN

Kuralsız Hikâye

  Boş duvarların yakın dostuydu çocuk   Köpükten kanatları vardı Çırpamazdı Korkardı...
Devamını Oku

                           

   “Acıyı seven, arayan ve ona sahip olmak isteyen hiç kimse yoktur. Nedeni basit. Çünkü o acıdır.”

Marcus Tullius “Cicero

 

Ezberden konuşmayı, olmayanı var saymayı ve saygısızlığı sevmiyorum. Her koşulda hakkı teslim etmeyi seviyor; haksızlığa uğramayı da tolere edemiyorum, karşımdaki sen olsan bile. Tipik tepkilerini, vereceğin cevapları ne yazık ki ezberlettin bana. Sana söylediğimde yüzleşmekten kaçınacağını bildiğim gerçekliklerin var. Bu yüzden, tolere edemeyeceğim bir haksızlığa uğramaktan sakınmak için, bir gerçekliğini hatırlatmak üzere yazmayı tercih ediyorum sevgili kardeşim.

Zehirli bir yılanın boynuna küçük, çıplak elleriyle korkusuzca yapışan bir bebeğin cehalet soslu cesareti var sende. Bilgisizliğin seni bağımlı biçimde özgürleştirdiği gibi, cesaretin de aynı kaynaktan besleniyor. İyi bir insan olduğun gerçeğini kabul etsem de, içinde bulunduğun bu durum büyük bir tehlike. Hem kendin hem de bizler için. Beyaz ile siyahın arasındaki uçurum senin cehaletin, ham bir hareketle bizi bu uçurumdan aşağı yuvarlayıvereceksin bir gün. Korkuyorum. Siyahın karanlığına bulayacaksın bizi. Kapkara.

Seni sevdiğimi hep söyledim, söylerim de konu bu değil. Bütün bu çabam, bu sevginin gereğini yerine getirmek.

Yaygın kanılar ve kabulleri, düşünmeye ve kişisel yargılara varmaya tercih ediyorsun. Kolay olan her ne varsa onu cazip bulduğun gibi. Cehaletin belirsiz uyuşukluğunu taşıyorsun sırtında, ağırlığına aldırış etmeden. Belki de farkında bile değilsin yükünün, alışmışlığın aldatıcılığına kanarak. Kolaya alışmış, alıştırılmışsın. Önceden belirlenmiş ön kabullerle sonuçlara varmanın kolaylığı tatlı geliyor sana. Bilirsin, tatlıyı zehir olarak tanımladıklarını. Bir yerde sana zarar vereceğini bilirsin. O kadarını da bilmelisin en azından.

Anlatmaya çalıştığım bu durumunu Cicero’nun bir cümlesiyle anlamlandırmaya çalışıyorum. Sevgiden peydahlanmış bir savunma halindeyim içten içe. Karanlığının baskın olma fikrini kabul etmek istemiyorum. Düşünmenin insanı gerçeklere ulaştıracağı kanaatiyle, sana acı verecek bir eylem olacağı sonucuna varıyorum.  Sevgili kardeşim, gerçekler çoğu zaman acıdır.

Uçurumdan yuvarlanmaman dileklerimle.

 

 

Bu içeriğin etiketleri
, , , , , ,
Yazar Hakkında: Anıl AKMAN

Kuralsız Hikâye

  Boş duvarların yakın dostuydu çocuk   Köpükten kanatları vardı Çırpamazdı Korkardı...
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir