Bir Göç Şarkısı

Yazar Hakkında: Dr. Yavuz Sezer OĞUZHAN

Güzel Şehirler

Şehirler, bağrında barındırdığı insanların kokusunu taşırlar. İnsanlar da yaşadıkları şehirlerin izleri olurlar....
Devamını Oku

Göç, sosyolojik bir olgu mudur, ya da sadece dinamik bir eylem midir?

Gerçek göç, ete kemiğe bürünmüş bir eylem değildir; bir devinimdir, psikolojik bir devrimdir.

En büyük göç; insanın beyninden, ruhundan, hafızasından, yaşadığı dünyadan sıyrılıp yepyeni dünyalara ve hülyalara adım atabilmesinden başka bir şey değildir. Bu iş o kadar zor ve o kadar meşakkatlidir ki; isteyip de gerçekleştirenleri parmakla gösterebilirsiniz. Kiminin hatırası kalır memleketi olan çemberde kimininse ruhu ve beyni. Zordur vesselam.

Göçüyor Evren, göçüyor Dünya. Ve yerinde sayıklayan mülk sahibi insanların arasında ömür tüketiyoruz. Vücudunu kaldırıp bir hareket bile zul geliyor çoğu insana. Oysa ne güzel göç ezgileri,  türküleri vardır. İçlidir ama ağlatmaz; çünkü bu göç, güzel bir eylemdir. Kalmak acı verir de gitmek rahatlatır.

Psikolojik devrimin askerleri olan göç düşlerinin söylediği marşlarda, şarkılarda en ufak bir ağıt artığı yoktur. Zafer naraları atan ordunun yılmaz neferleri, gözyaşlarını keyiften akıtırlar.

Göç ettirin zihninizi, ruhunuzu. Dünyanızı dönüşüm denizine batırın. Geçmiş yıllardaki sizi tanımıyorsanız işte, göçmüşsünüz demektir. Kendinize şaşırmıyor, değişmemenin gururunu yaşıyorsanız çivilenmiş dünyanızda paslanıyorsunuz demektir.

Kendini bir yerlere ait hissetmeyenler grubunun üyeleri olarak biz; yollara, düşlere ve uzaklara sevdalıyızdır. Göçmen olanlar bizleriz. Bulunduğu şehirden, ülkeden, dünyadan göç eden, en azından göç etmeye talip olan, bir tarafı realiteyle huzursuz, diğer tarafı düşlerle huzurlu bir halimiz vardır bizim.

Sıyrılmak bütün kalıplardan,

Aşmak demirden dağları,

Yıkmak kalın duvarları,

Farklı bir yön vermek hep aynı tarafa akan sulara…

Göç edin. İster usulca ister bağıra çağıra. Elbette kayıplar olabilecektir. Ama vuslat güzeldir. Göç ezgilerinin en güzel tınıları kulaklarınızda yankılansın.

Sanmayın mıhlanmak iyidir bir yere. Göç edin uzak ve güzel her yere…

Bu içeriğin etiketleri
, , , , , , ,
Yazar Hakkında: Dr. Yavuz Sezer OĞUZHAN

Güzel Şehirler

Şehirler, bağrında barındırdığı insanların kokusunu taşırlar. İnsanlar da yaşadıkları şehirlerin izleri olurlar....
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir