Cemre Düşünce

Yazar Hakkında: Salih Murat GÜRBÜZ

Başlamak

“Başlamak”, bir işe girişmek, harekete geçmek gibi anlamları içerirken; çalışır-işler durumda olmak,...
Devamını Oku

I

Saçlarıma yeni aklar düştü dün gece. Yine garip bir adamsın vesselam dedim yağmurda gezerken. Konuştum kendimle, kızdım, kızdırdım bendeki beni. Düşünce deryasından yorgun ayrıldım dün gece. Yorgun kalktım, yorulmuş bitap düşmüş başladım güne. Yine uzun hava, yine hüzünlü türküler yoldaş oldu sabah çayıma. Bugünde hüzünlerimle tanımsız kaldım. Şad olup gülemedim, gülmek istedim. Gülüp geçtim kendime… Saçlarıma yeni aklar düştü dün gece.

II

İlk cemre düştü havaya dün gece. Oradan yavaşça süzülerek zihnime ve dahi hecelerime oradan süzülerek başka hecelere. Zihnimde mavinin envai çeşidi mavileştirirken düşüncelerimi, hecelerim uçuşan kumrular olur. Gök mavisi bir hece diğer heceler arasından usulca sıyrılır ve ahenkle salınarak bambaşka bir ses olur. Gökyüzünde binlerce ses binlerce hece bir gece vakti bohçasını toplayıp düşer ıpıl ıpıl suya. Cemre suya düşer ama ıslanmaz, uslanmaz heceler. Düşer sonbahar yaprağının umarsız ahenginde, düşer yardan, yaralardan korkmadan. Her hece bir kelime, her kelime bir cümle olmak üzere suyla hemhal, demlenir suda heceler. Dem bu dem gök mavisi heceler artık su yeşili kelimelere tebessüm eden bir suret olur. Gökte ses bulan suda hayata dönüşen hece ve kelimeler toprağa düşer bir akşamüstü. Kök salar kelimelerim toprağa dallanır budaklanır cümle olur. Cümleler birbirine değen hayatlar gibi birbirinin devamı ama birbirinin tekrarı değil. Toprağa düşen cemre yepyeni hikâyeleri besler habersiz, kimsesiz ve sessiz. Bozkırda bağlama sesine eşlik eder esrik rüzgârlar. Doludizgin toza toprağa bulanmaktan korkmaz düşüncelerinde kendini arayanlar.

III

Saçlarıma yeni aklar düştü dün gece aynı ömrümde onlarca tekrarını yaşadığım ilk cemrenin yeniden havaya düşmesi gibi. Biliyorum ki kısa bir süre sonra suya ve kokusunda kaybolduğum toprağa düşecek. Biliyorum ki ömrüm vefa ettikçe hecelerim, kelimelerim ve cümlelerim cemreler gibi hiç tükenmeyecek. Kendi coğrafyasında devriâlem ederken nevi şahsına münhasır duygular düşüncelerle hayat bulacak. Rengi, ahengi değişse de yaşadıklarımın izleri başka cemreler olup düşecek özüme. Özüme, sözüme can verecek, canından verecek cemreler. Yeniden uyanan, canlanan ağaçlar, kuşlar ve börtü böcekler. Tazelenmenin, yeni başlangıçların, hayatın habercisi delişmen delikanlılar, yerinde duramayan kabına sığmayan düşünceler hep yanımda olacak. Saçlarıma yeni aklar, ömrüme yeni cemreler düşecek.

Yazar Hakkında: Salih Murat GÜRBÜZ

Başlamak

“Başlamak”, bir işe girişmek, harekete geçmek gibi anlamları içerirken; çalışır-işler durumda olmak,...
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir