Mazlum

Yazar Hakkında: İhsan KUTLU

Ev Sahibi İle Misafir

Bugün size bir ev sahibi ile misafirin hikâyesini anlatacağım. Evin neresi; misafirin...
Devamını Oku

Zihninde dönüp duran diyalog (ya da monolog) şu şekildeydi:

-Bana neden böyle davranıyorsunuz ki? Size ne yaptım ben?

-Varlığın yeter. Anlıyor musun? Varlığın.

***

Herkes benimle uğraşıyor. Ne derdiniz var benimle anlamıyorum? Ben olmasam herkesin yeri genişleyecek sanki. Gidin atom falan parçalayın. Hatta kesmezse o sizi; selam verin tanımadığınız birine, yabancı birine. Hadi bakalım. Hangisi daha zor bir deneyin.  Ağzı olan bana sarıyor. Ama bilmiyorlar ki ben ne kadar önemliyim. Onları hayatta tutuyorum. Sınırlar çiziyorum. Sınırlar içinde bir hayat sunuyorum. Farkında değiller onlar; ama sınırları olmasa neye benzeyeceklerdi kim bilir?

Ben varken başkasına sarmaya gerek de yok tabi. Kolay lokmayım onlar için. Ama dikkat etsinler. Çiğner çiğner de yutayım dedikleri anda takılırım boğazlarına.

***

Baltanın odundan sapı ve ağaç arasındaki ilişki… Tam da böyle bir şey benimkisi. Bana benimle vuruyorlar. En çok zoruma giden de bu. Ama en güçlü olduğum yer de bu aslında. Onlar farkında olmadan ben onların en “ücra” hücrelerine kadar sirayet etmişim.  Züğürt tesellisi belki bendeki. Ama vaziyet budur.

Ne derlerse desinler. Varım. Ve beni her parçalama girişimi daha küçük parçalarla yaygınlaşmamı da sağlıyor. Anlamasalar da.

***

Ben yalnız değilim. Biz bir aileyiz. Kardeşlerim var. Bazı kardeşlerimin bön olduğunu söyleyebilirim. Ama hepsi değil. Kesinlikle bazılarımız oldukça gerekli ve önemli. Bana benimle vurmaya çalışan kardeşim en bön olanımız. Yaptığı şeyin idrakinde değil. Ne demek istediğimi kim olduğumu söylediğimde daha iyi anlayacaksınız.

***

Lafı daha fazla uzatmayayım madem. Ben önyargıyım. Biz önyargıyız. Pek çok kişinin fütursuzca saldırdığı; yıkmaya, parçalamaya çalıştığı önyargı.

***

Bana karşı girişilen bu parçalama galeyanının sebebini de sormama gerek var mı artık? Refleksif bir düşünme bunu size söyleyecektir zaten.

Bu içeriğin etiketleri
,
Yazar Hakkında: İhsan KUTLU

Ev Sahibi İle Misafir

Bugün size bir ev sahibi ile misafirin hikâyesini anlatacağım. Evin neresi; misafirin...
Devamını Oku