Yapay Tebrik

Yazar Hakkında: Kemal AYBATAN

E-İroni

Kendimi ve yaptıklarımı sorguluyorum bu Covid-19 karantinasında: Bugün Anneler Günü!!! Anneler gününde...
Devamını Oku

Belirli günlerde sevdiklerimize ve tanıdıklarımıza tebrik ve selam vermek amaçlı mesajlar göndeririz. Bu mesaj ülkemizde özellikle cuma günlerinde ve bayramlarda daha çok olur. Ve mesaj göndermekteki amaç genelde; seni unutmadım ve sana değer veriyorumdur.

Teknolojinin bu kadar yaygın kullanılmadığı zamanlarda nicelik olarak daha az ama nitelik olarak daha çok kişiyle selamlaşıp tebrikleşiyorduk. Bir iki çift söz edip karşımızdaki kişiye değerli olduğunu hissettiriyorduk. Fakat teknoloji geliştikçe daha çok kişiye ulaşma fırsatı yakaladık. Bu fırsat bizler için bir avantaj iken zamanla bu avantajı dezavantajlı duruma getirmeyi malesef başardık. Ve çok güzel olduğunu düşündüğümüz klasik tebrik mesajlarını ürettik. Belirli günlerin yaklaşmasıyla medya da bizlerin kullanımına “En Güzel Bayram, Cuma vb. Mesajları” hizmetini sunmaya başladı.  Örnek verecek olursak:

“Bu mutlu günde, güzel ve özel insanlara, hani vazgeçemediklerimize sevgilerimizi, saygılarımızı ve dualarımızı gönderiyoruz. Her gününüz bir bayram olsun.”

Bu tarz mesajlar güzel mi? Evet güzel, ama gönderdiğimiz kişi için gerçekten o duyguları hissediyor muyuz? Yoksa sadece görevimizi yerine getirmek için güzel olduğunu düşündüğümüz bu mesajı neredeyse tüm kişi listemize mi gönderiyoruz? Bunun yanı sıra son bir kaç yıldır da fotoğraf ve video mesajlar çıktı piyasaya. Çünkü daha kolay. Kolay ama bu tarz fotoğraf ve video mesajları şahsen ben mesajı gönderdiğimiz kişinin telefonuna yapılan bir saldırı gibi düşünüyorum.

Peki hiçbir şey palaşmayalım mı? Hiç yoktan iyidir, diyebilirsiniz. Paylaşın. Ortak duyguyu hissettiğiniz, komik olduğunu düşündüğünüz ve gönderdiğiniz şeyden sizin kadar zevk alacak kişiler ile istediğiniz her şeyi paylaşın. Ama duygusunu hissetmediğiniz bir şeyi sırf görevinizi yerine getirmek için paylaşmayın. Çünkü gönderdikleriniz zamanla karşınızdaki kişiye samimiyetten uzak gelebilir. Çünkü sana özel olarak gönderilerek kendini özel hissettiren bir mesaj ortalıkta yok. Çünkü sen de diğerleri gibi, mesajı gönderen kişinin listesindeki yüzlerce kişiden birisin.

Kısacası sevgili okur. Bir fotoğrafın gönderilmiş olması, gönderdiğiniz kişiyi gerçekten tebrik ettiğiniz anlamına gelmiyor.  Bu tarz gönderilen fotoğraf mesajların da çok fazla önemsendiğini düşünmüyorum. Hatta çoğu açılmıyor bile.  Farklı bir açıdan bakacak olursak, içerisinde en güzel şiir de olsa, hayatın anlamı bile yazsa gönderilen şey bir fotoğraf sonuçta. Bana gelen bu tarz mesajlara zaman zaman “fotoğraf” kelimesini yazarak cevap veriyorum. Karşımdaki kişi o kelimenin altını istediği anlam ile doldurabilsin istiyorum.

Nacizane fikrim; sadece “İyi bayramlar Kemal, Hayırlı cumalar Kemal” cümlesi bile gönderecek olduğunuz yüz tane fotoğraftan daha iyidir. İnsanların sizden ders almaya ihtiyacından çok sizin samimiyetinize ihtiyacı olduğunu unutmayın lütfen.

 

Fotoğraf: https://www.pexels.com/photo/assorted-color-mask-1144283/

Yazar Hakkında: Kemal AYBATAN

E-İroni

Kendimi ve yaptıklarımı sorguluyorum bu Covid-19 karantinasında: Bugün Anneler Günü!!! Anneler gününde...
Devamını Oku

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir