E-İroni

Yazar Hakkında: Kemal AYBATAN

Mahfaza

Geniş bir odada minderler üzerinde bir tarafta  kasabanın ileri gelen hocaları, öğretmenleri,...
Devamını Oku

Kendimi ve yaptıklarımı sorguluyorum bu Covid-19 karantinasında:

 • Bugün Anneler Günü!!! Anneler gününde anneme aldığım hediyeyi, annemin resmini ve güzel güzel sözleri sosyal medyadan paylaşayım ki; benim anneme ne kadar değer verdiğim herkes tarafından bilinsin. Halbuki annem ile sadece 2 dakika konuştum!
 • 21 Mart Down Sendromlular Farkındalık Haftası, 2 Nisan Otizm Farkındalık Haftası, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası!!! O zaman bu hafta sosyal medyada engelliler ve yaşadıkları zorluklar ile ilgili bir şeyler paylaşayım ki; insanlar benim ne kadar düşünceli olduğumu +1 farkla bilsin. Ara sıra arabamı engelli rampasına park ediyorum ama bunu kimse görmüyor ki!
 • Martın üçüncü haftası “Yaşlılar Haftası”! “Tüm yaşlılarımıza ne kadar teşekkür etsem azdır” paylaşımını yaptıktan sonra arabamdan çıkan yüksek müzik sesiyle sokaklarda geziyorum hem de evlerinin camlarını titretircesine!
 • Çevre kirliliğini önleyici güzel videolar, resimler ya da sözler paylaşıyorum. Sonuçta bu dünya hepimizin. Ama piknik sonrası çöplerimi öylece bırakıyorum, içtiğim sigaranın izmaritini de denize, ormana ya da sokağa atıyorum. Kimse görmedikten sonra sorun yok ki!
 • İnandığım dinin ne söylediğini kaynağından okumadan, kulaktan dolma bilgilere dayalı ahkam keserim ki; ne kadar dini bütün bir insan olduğum başkaları tarafından da bilinsin. Aslında dinen yasak olan bir sürü davranışı gerçekleştiriyorum. Ama benim inanıp inanmamam önemli değil, asıl önemli olan başkalarının benim inandığıma inanması!
 • Okuduğum kitabı ya da kitapları paylaşayım ki; benim ne kadar entelektüel olduğum bilinsin. Halbuki 120 sayfalık bir kitap 4 aydır masamda tarafımdan okunmayı bekliyor!
 • Offf enfes kokulu bir kahve, yanında da kitap. Keyfime diyecek yok. Paylaşana kadar kahvem soğuyor ama olsun. Sonrasında da yeni bir kahve yapıyorum ve dizi izlerken içiyorum. Aman ha çaktırmayın.
 • Uzanmışım kumsala, güneş damlar içime. Şekilden şekile girerek poz veriyorum. Paylaşıp yorumlarla ve beğenilerle ilgilenene kadar akşam oluyor ama olsun. Çok güzel fotoğraf oldu. Hem de deniz kenarında!
 • Dostun, akrabanın ne kadar değerli olduğunu açıklayan bir şeyler paylaşayım ki; başkaları dost ve akrabalarına değer vermeyi öğrensin. Ben sadece işim düştüğü zaman ararım ama bunu da sadece akrabalarım bilir. Çevremdekiler anlamaz ki!
 • Çocuğumun yapmış olduğu güzel bir şeyi paylaşayım ki; benim çocuğumun ne kadar akıllı ve iyi olduğunu herkes bilsin. Ya da çocuğumla ne kadar güzel vakit geçirdiğimi paylaşayım; çünkü ben çocuklarımızla sağlıklı iletişim kurmanın ve birlikte vakit geçirmenin öneminin farkındayım. Ama paylaştıktan sonra çocuğum köşede tek başına oynuyor. Ben de beğeni ve yorumlar ile baş başa kalıyorum!
 • Eşimle, sevgilimle geçirdiğim güzel vakti paylaşayım ki; benim ne kadar mutlu olduğum herkes tarafından bilinsin. Aslında sık sık kavga ederiz. Ayda yılda bir dışarı çıkarız, onda da iki foto çekildikten sonra birbirimizin yüzüne bile bakmayız. Herkes kendi telefonunu ile meşgul olur!
 • Arkadaşlarla buluştuk, yaşasın çok mutluyum. Mutluluk veren, derdini paylaşabileceği arkadaşı olmalı insanın. Bir fotodan sonra herkes kendi telefonunda vakit geçiriyor ama olsun, evde yalnız olmaktan iyidir!
 • Spor salonunda şöyle fiyakalı bir poz vereyim ki; spor yapmanın ne kadar önemli olduğunu ve benim de iyi bir sporcu olduğumu herkes bilsin. Aslına bakarsan spor salonunda bir saat takılıyorum. Ortalama 30 dakikası spor aletleriyle fotoğraf çekmekle ve paylaşmakla geçiyor. Diğer 30 dakika ise orada tanıdıklarım kişilerle konuşarak geçiyor. Ama inanın bana kendimi çok rahatlamış hissediyorum!
 • Yurt dışındayım, dağlardayım, sahildeyim, arabadayım, trafikteyim …
 • …… eğitimindeyim, zirvesindeyim, etkinliğindeyim, şenliğindeyim …
 • Çok meşgulüm, anneyim, babayım, uykusuzum işkoliğim ben …

 

Aslında çok yalnızım biliyor musunuz hem de çok 🙁 Ama yalnızlığımı paylaşımlarım ile gidermeye çalışıyorum. Umudum, mutluluğum ve üzüntülerim sizlerin benim paylaşımlarımı ne kadar beğendiğinizle ve ne kadar güzel yorum yazmanıza bağlı.

Bir diğer acı gerçek de şu ki; sürekli şov peşindeyim. Aslında hiçbir şeyi ya da hiç kimseyi umursadığım falan yok. Ama siz benim umursadığımı düşünün olur mu?

Son olarak bir hatıra ile bitireyim: Bir gün travma ile ilgili bir eğitimdeyiz. Konular ağır olduğundan dolayı çok etkilenmemek adına ara ara eğlenceli ısınma oyunları oynuyoruz. Aramızdan biri; “bu çok çocukça ben bunu oynamak istemiyorum” dedi. Hay hay denildi, grubun dışına geçti, cebinden telefonun çıkardı ve video kaydı yaptı. Bir sonraki farklı bir oyunda yine aynı kişi aynı ifadeleri kullanarak yan tarafta video çekimi yaptı. Tabi ki ister istemez ne paylaştığını merak ettim ve eğitimden sonra profiline baktım. Ne yazmış biliyor musunuz? Biz eğitim yaptık mı, böyle eğlenceli yaparız!!!

 

 

Fotoğraf: psdblast.com

Yazar Hakkında: Kemal AYBATAN

Mahfaza

Geniş bir odada minderler üzerinde bir tarafta  kasabanın ileri gelen hocaları, öğretmenleri,...
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir