Bir Mektup

Yazar Hakkında: Fatmanur ALSANCAK

Payla-şınız ya da Gidiniz

Gerçek bir devrimci mi görmek istiyorsun? İşte, bu da gerçek bir devrimcidir:...
Devamını Oku

Senden sonra film tabletlerle tanıştım, birçok insan tanıdım bazılarının ruhu bulanıktı, tam 11 şehir gezdim, bir iş bir de şehir değişikliği yapıp taşındım, 7 kez saçlarımı kestirdim, 5 kilo aldım, çokça şiir okuyup dumanlara girdim, birkaç insan sevdim, takvimler aldım yapraklarını yırttım hemen her gün. Çok insan öldü senden sonra, barış gelmedi, bir ayaklanma, bir darbe girişimi, bilmem kaç tane deprem oldu ki memleketin derin iskeletini sarsan bir etkideydi. Senden sonra çok sayıda sivil öldü, az sayıda seven çoğaldı, çok sayıda çocuk doğdu, pek azı sokaktaydı.

Şimdi daha çağdaş ürpertilerle beraber ilerliyoruz bu tuhaf virajları olan yolculukta. Ve ben artık namusunu savunan kadınların kendisini savunmadığı bir dönemin içinden geçiyorum, bazen nefesim kesiliyor. Şimdilerde yalnızca geceyi değil gündüzleri de korkutan bir virüsle hemhal bütün memleket, bütün memleket dediğim bir dünyadır.

Birçokları yeni yeni yıllara girdiler senden sonra, zamanları akıyordu. Başları dik, ruhları ergen, yaşları 40’a yakın ama doğumları erken.. Senden sonra epey bir değişti yeryüzü, çokça kitaplar yazıldı hiçbiri senden bahsetmedi. Çok karanlıklar da çöktü hiçbiri bir kandil akşamı cemaati olmayan camilerden çıkan dua sesleri kadar girmedi evlere.

İkibinbilmemkaç, bir yıl ibaresi, ağır bir sayı. Çok uzadı bu yıllar senden sonra. Kalabalıklara hayvanlar da karıştılar şimdilerde, oysa babam öz-gür-lükten bahsederdi her cumartesi. Ve hiç tabutları kimin yaptığından bahsetmezdi, ben kendim öğrendim senden sonra.

Ben, diyor nereye adımı yazsam, orası bir tren vagonudur, diyor şair. Bense seslenmek istedim senden sonra, koşarken çığlık atmayı ve kendimi konuşarak ifade etmeyi. Ama bana öğretilen bu değildi. Ben insanların burada da ikiye ayrıldığını öğrendim senden sonra; dünyasını ancak yazarak konuşabilenler ve söyleyerek konuşabilenler. Ne zamanki ikinci gruba dahil olmak istedimse o vakit hakkımda yasa çıkardılar, ve şöyle bir cümle ile karar verildi hakkımda: “Senin dışında çok renkli bir dünya var!” Yalnızca yazabilerek konuşanlar hep bu mahkemelerde yargılandılar senden sonra, kimse okumadı, hep izlediler, duymayı tercih eden bir yer kürede herkes konuşmaya başladı. Senden sonra insanlar yazılanları okumadılar, çok gürültü çıktı.

Çok kavga ettim senden sonra, hala sıcak. Nice anlatamadıklarım yüzünden kelimeler unuttum. O kelimeler ki bazıları demirdendi. İsmet Özel’e göre kabzeden, hançerden, çekicin ve divitin yapıldığı yerlerden. Neden İsmet Özel bilmiyorum, senden sonra en çok sana benzeyen pek kimse olmadığındandır belki.

Çok yanlış meslekler yaptım senden sonra. Hepsinde görünmeyen üniformalar vardı. Halbuki nice güzel meslekler olmalıydı, ıslık çalıcı, kazak örücü, yara iyileştirici, içimize güneşler bırakıcı, yaprak toplayıcı ve bazı ilaç isimlerine benzer meslekler. Yıllardır cebimdeki kelimeleri saklayıp üstüme üniformalar giyiyorum senden sonra. Ben, topraktan uzak hiyerarşiye yakın, bilenmiş yamuk yumuk ellerden uzak, bakışıyla kesen gözlere yakın. Hepsi yeryüzünde kalacağını sanan bir virüs kadar habis hücrelerden yapılmış. Garip bir şehirleri var hepsinin cep taraklarıyla saçlarını tarayan kamu görevlilerinden oluşan.

Beyaz renkte boğazlı kazak giyen erkekleri çok üzdüler senden sonra.

Dışarıda soğuk bir gece varken kimse sorduğu soruya cevap bulamıyor.

Bıyıklarını burkuyor kediler ve onlar da gururlarını bir köşeye bırakmış yalnızca dileniyorlar.

Siyah kundura giyenlere tuhaf bakışlar atıyor kraliyet ailesinden disiplin kuruluna gönderilmiş bedenler.

Rüya görebilenlerle göremeyenler olarak ikiye ayrılıyor kadınlar,

Rüya görebilenler şiir yazabiliyorken göremeyenler yalnızca konuşuyorlar.

Bilmiyorlar senden sonra kimleri büyüttü bu memleket

Ve kimse duymuyor kendilerini yalnızca yazarak ifade edebilenleri.

Yazar Hakkında: Fatmanur ALSANCAK

Payla-şınız ya da Gidiniz

Gerçek bir devrimci mi görmek istiyorsun? İşte, bu da gerçek bir devrimcidir:...
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir