Çocuk Kalbi

Yazar Hakkında: Tuğba Tosun

Çocuk Kalbi

“Fiziksel darbe ve yaralar bizi öldürebilirken; ruhsal yaraların, ıstırapların, acıların izinin dahi...
Devamını Oku

“Fiziksel darbe ve yaralar bizi öldürebilirken; ruhsal yaraların, ıstırapların, acıların izinin dahi görünmemesi hayatın bize en büyük kazığı.” dedi. Sonra durdu, düşündü bir müddet, ardından “Aslında en büyük kazığı değil, en büyük armağanı da denebilir.” gözleri düşünceli, bakışları derin ve sesi içten gelerek…

Sahi, hangisi doğruydu bu düşüncelerin? Ya da şöyle ifade edeyim; ben hangisine katılıyordum? Ben bu konu hakkında ne düşünüyordum? Bir süre dağılan zihnimi toparlanmaya bıraktım. Nasılsa kendisi için anlamlı olanı bulacaktı.

Bir yandan zihnimde toparlanması için zaman verdiğim düşünceleri kendi haline bırakmışken, bir çocuk ile gerçekleştirdiğim görüşme sonucunda şöyle bir cümle ifade etti: “Kalbim kırıldığında iyileşmesi için onunla konuşurum ve ona sarılırım.” Bu tarz bir cümleyi daha önce hiçbir yetişkinden duymamıştım. Kalbin kırılmasını fiziksel bir durum olarak görüp “iyileşmesi” için ona sevgi ve destek sunmayı vurgulayan böylesine bütüncül bir cümle ile ilk defa karşılaşıyordum. O görüşmeyi, o cümleyi ve o çocuğu hiç unutmadım.

Aradan çok zaman geçti. Kalbin önemi, mahiyeti ve hatta sırrı ne idi tam olarak?

Yakın zamanda 2010 ve 2011 yıllarında farklı üniversitelerde yapılan araştırmalar sonucunda beyinde fiziksel acıyı hisseden bölüm ile duygusal acıyı hisseden bölümün aynı olduğu tespit edilmişti. Dolayısıyla duygusal olarak hissedilen bir acı beyin tarafından fiziksel acı ile eşdeğer şekilde algılanıyor ve hem zihin hem de beden tarafından aynı şekilde hissediliyor.

Uzun zaman öncesinde bir görüşme esnasında küçük bir çocuktan duyduğum o cümleyi bilim dünyası deneysel yöntemlerle doğruluyordu. Çocuk bilgisi ve çocuk kalbinin bilgeliği bir kez daha yanılmamıştı…

Yazar Hakkında: Tuğba Tosun

Çocuk Kalbi

“Fiziksel darbe ve yaralar bizi öldürebilirken; ruhsal yaraların, ıstırapların, acıların izinin dahi...
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir